15 Adımda Ücretsiz SEO Analizi

Web sitesi için gerçek anlamda bir SEO başarısı yakalanmak isteniyorsa, site ile ilgili en ufak ayrıntıları dahi göz ardı etmemek gerekiyor. SEO çalışması sadece belli bir zaman diliminde değil dönemsel olarak yapılması zorunluluktur.

Yapılacak olan SEO çalışmaları için en önemlilerden biri ise SEO analizidir. Yapılacak SEO analizi ile site için yapılacak olan çalışmaları tespit edebilir, mevcut durumda ne gibi sorunlar olduğunu tespit edebilir, hangi sorunlara eğilmeniz gerektiğini de belirleyebilirsiniz.

Yapılacak olan SEO analizi çalışmasında, sitenizin mevcut durumda düzeltilmesi gereken eksikliklerini belirlediğiniz gibi yapılacak olan çalışmada nelere öncelik vermeniz gerektiğini belirlemiş olursunuz.

Arama motoru üzerinde web site sıralamanıza etki eden faktörleri bilerek bu çalışmaya yönelmeniz gerekir. Sitenizi diğer sitelerle karşılaştırarak geliştirdiği algoritmalar ile sıralama kriterleri, Google gibi arama motoru firmaları belirler. Bu kriterlere uygun hareket etmeniz şarttır. 

SEO analizini yapmak için aşağıda belirteceğimiz 15 adımı takip etmelisiniz:

 1. Web Sitesinin Bulunabilirlik Denetimi: Sadece Google arama motoru sayfasını kullanarak bile bu denetimi yapabilirsiniz. Google arama kısmına site adınızı yazarak aratın ve web sitenizin hangi sırada çıktığını kontrol edin. Web sitenizde bulunan hangi sayfaların arama motoru tarafından bilindiğini yada indexlendiğini de görebileceğiniz seçenek bulunuyor. Basit yolla, Google arama kısmına “site:alanadiniz.com” biçiminde yazdığınızda arama sonuçlarına eklenmiş sayfalarınızı görebilirsiniz. Bunu tespit etmek için bir Google hizmeti olan Search Console’dan da yararlanabilirsiniz.

 2. Tarama Bütçesi Analizi: Bu seçenekte arama motoru botlarının web sitenizde geçirmek için ayırdığı süreyi tespit edersiniz. Bunun için yine Google Search Console kullanmanız gerekir. Google Search Console > Tarama İstatistikleri seçeneğinden istatistikleri görebileceksiniz.
  Buradaki seçeneklerle web sitenizin ne sıklıkla tarandığı konusunda fikir sahibi olacak, özellikle bozuk bağlantılı sayfaların optimize edilmesi sonucunda tarama bütçenizi kontrol altına alabileceksiniz. 

 3. Site Taraması: Ücretsiz sürümü kısıtlı taramaya olanak verse de tarama işlemi için Screaming Forg aracını kullanabilirsiniz. Web sitesinden indireceğiniz programı bilgisayarınıza kurun. Sonrasında programı açın ve arama kısmına web site alan adınızı yazıp ve Start tuşuna basın. Yapılan tarama sonunda sitede bulunan hata ve eksiklikleri tespit edebilirsiniz. Benzer biçimde faydalanabileceğiniz DeepCrawl gibi bir araçta bulunuyor. 

 4. Yönlendirme Bağlantılarının Düzeltilmesi: Arama motoru botlarının sevmediği şeylerden biri, sitelerde bulunan yönlendirme zincirleridir. Siteniz üzerinde bir bağlantı başka bir bağlantıya yönlendiriliyorsa yönlendirme zinciri var demektir. Arama motoru botlarının sitenizi daha verimli ve kısa sürede taramasını istiyorsanız, bu bağlantıları tespit etmeli ve temizlemelisiniz. Bunun için de Screaming Forg aracını kullanabilirsiniz. Tespit amacıyla, üst menüden Response Codes menüsünde bulunan filtre kısmındaki Redirection (3XX) seçeneğini kullanmalısınız. Bu tarz bağlantılar varsa liste halinde karşınıza gelecektir. Düzeltmek istediğinizi seçin, ekranın alt kısmındaki sekmelerden İnlinks sekmesine geçin. Bura “From” alanındaki URL yerine “To” kısmına doğru URL bağlantısını girerek düzeltmelisiniz.

 5. Hata (40X) Veren Sayfaların Tespiti: Siteler için en kötü şeylerden biri ziyaretçilerin arama motorundan yönlendirilerek sitenize geldiğinde sayfanın bulunamaması olur. Bu durum, sayfalarınızın 40X hatası vermesi anlamına gelir. Bir anlamda sayfanıza ulaşılamıyor demektir. Eğer bu hataları takip etmezseniz, yapılacak en iyi çalışmaları bile çöpe atmış olabilirsiniz. Ücretsiz olan Google Search Consel ile 40X hatalarını tespit etmeniz mümkündür. Search Console hesabınıza girerek tarama sayfasından tarama hataları kısmını açarak 404 hatalarını tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

 6. URL Kontrolü: URL yapılarında SEO açısından olumlu etki almak isteniyorsa; sayfa başlığı ile alakalı ve çok uzun olmayan URL’ler tercih edilmeli, bağlantılar kısa ve bakıldığında akılda kalıcı olmalı, bağlantılarda kullanılan kelimeler arasına “,” ya da “_” gibi işaretlerin konulması, kesinlikle ASCII karakterler kullanmaması gerekir. 

 7. Sayfa Başlıklarının (Title) Kontrolü: Google botlarına bir sinyal, sayfa başlıklarından içerik ile ilgili göndermelisiniz. Sayfa başlığı, arama sonuçlarında görünür ve kullanıcıların aradığı konuyla ilgili sayfayı tıklayıp tıklamaması arasında büyük etkiye sahip olan kısımdır. Tespit etmek amacıyla Screaming Forg aracının Page Titles menüsü filtre kısmından öncelikle Missing seçeneği araması yapın. Hem title etiketi olmayan sayfaları tespit edecek, hem de Over 60 Characters seçeneği ile sonuç sayfalarından taşma yapan sayfaları tespit edebilirsiniz. 

 8. Meta Açıklamalarının Kontrolü: Her ne kadar etkisi olup olmadığı tartışılıyor olsa da meta açıklamaları, içeriğin özeti olarak Google’a ve kullanıcılara ipuçları vermektedir. Bu meta açıklamaları doğru biçimde kullanılırsa, ziyaretçileri çekmek için kullanılabilir. Meta açıklamalarında, ideal uzunluk 60-130 karaktere dikkat etmelisiniz. Web siteniz üzerinde meta açıklaması olmayanları Screaming Frog aracında Meta Description sekmesi üzerinden tespit edebilirsiniz.

 9. Meta Keywords Denetimi: Google sıralamalarında etkisi ortadan kalktığı söylense de karar kullanıp kullanmamakta size kalıyor. Var olan etiketleri tespit amacıyla Screaming Frog aracında Meta Keywords seçeneği kullanılabilir.

 10. Heading Etiketlerinin Kontrolü: H1, H2, H3, … biçiminde devam eden Heading etiketlerinin sayfalarda kullanımıdır. Sayfalarda bu etiketleri kullanmak daha iyi bir kullanıcı deneyiminin yaşanmasını sağlayacaktır. Heading etiketi kullanılmamış yada 60 karakter üzeri bu başlıkların kullanıldığı sayfaları tespit için, Screaming Frog aracıyla H1 etiketini kullanarak belirleyebilirsiniz. 

 11. Görsel Kontrolü: Site hızı açısından kullanılan görsel boyutları önemlidir. Kaliteli ve özgün olması yanında Boyutlandırılması ve Alt açıklaması eklenmesi gerekir. Screaming Frog aracında images sekmesinde bulunan seçeneklerden gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.

 12. Zayıf İçerik Tespiti: Arama motoru için en önemli noktalardan biri özgün, kaliteli ve güçlü benzersiz içeriklerdir. Kelime sayısı az olan, kopya olan ve kullanıcı dostu olmayan içerikler ziyaretçilerin sitenizden daha çabuk çıkmasına neden olur. İçeriklerinizi 300 – 600 kelime arasında hazırlamalısınız. 

 13. SERP Snippet Denetimi: Web sitenizde bulunan sayfaların Google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü kontrol etmektir. Bunun için de Screaming Frog aracında alt menüsünde bulunan SERP Snippet sekmesi kullanılır. Görünümleri hem masaüstü hem mobil sonuçlarında nasıl olacağını test ederek görebilirsiniz. 

 14. Site Haritası Kontrolü: Bir web sitesinin daha rahat gezinmesini hem kullanıcılar hem arama motoru botları için sağlayacak olan dosyalar site haritalarıdır. Genel olarak XML türündedir. En basit tespit yolu tarayıcınıza siteadi.com/sitemap.xml yazarak yapılan kontroldür. Search Console hesabınızdan da bu haritanın Google’a bildirilmesi gerekmektedir. Tabi aynı ayarı Bing, Yandex gibi diğer arama motorları için de yapabilirsiniz. 

 15. Site Hızı Analizi: Arama motoru sıralamalarında hız, oldukça önemli bir kriterdir. Sayfa hızını test etmek için Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Size hem sonuçlar, hem sayfa hızını etkileyenler, hem de öneriler verilecektir.