WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

5 Adımda Site İçi SEO Optimizasyonu

Site İçi SEO Optimizasyonu

Adım adım Site içi seo

“Uzmanseocu okurları bugün sizlerle beraber “SEO” Temeli olan site içi seo optimizasyonu’nu (on-pageberaber yapıcagız.”

Site içi Optimizasyon nedir : Site içinde yapılan çalışmaların geneline site içi seo deniliyor.

-Nasıl yani diyebilirsiniz 🙂 Makalenizden diğer makalenize link vermek bile site içi seo faktörlerindendir.
-Aklınızda olan soru ne tür çalışmalar site içi optimizasyon olarak geçmektedir ? Örnk vermek gerekirse :
Site içi linkleme, meta-title,seo dostu urller, h etikleri vb. Çalışmalara site içi Optimizasyonu denir.

Site içi SEO Optimizasyonu Nasıl Olmalı ?

Konumuz site içi optimizasyon olunca Anahtar kelime Seçimi olmazsa olmazdır. Sektörünüz ne ise zaten anahtar kelimeleriniz kafanızda oluşmaktadır.Konuya örnek vermek gerekirse Tokat’da Halı yıkama sitem var ve sadece tokat geneline hizmet veriyorum otomatik olarak anahtar kelimeniz aklınızda oluşuyor, nedir anahtar kelimelerimiz. Tokat Halı yıkama , Tokat halı yıkama fiyatları , halı yıkama tokat , Tokat hızlı halı yıkama. Anahtar kelimeler düşündükçe çoğalır yada anahtar kelime araştırması yapan programlardan yararlanabilirsiniz.

Bu tür programlar kullanabilirsiniz. Demek istediğim siteyi açtıktan sonra bu anahtar kelimelerinize göre çalışmalar yapın.

Moz

Anahtar Kelimeler Casus

Semrush

Keywordtool.io

Sürekli sektörünüzle ilgili yazılar girip blogunuzu güncel tutmaya bakınız hiç bişey bilmiyorsanız bile sürekli yazılarınızı paylaşın. Anahtar kelimelerinizi Analiz araçlarından takip edin “Semalt” Önerimdir

Site İçi SEO Optimizasyonu

Site İçi SEO Optimizasyonu

1-Title ve Description Kullanımı

Başlık ve Açıklamalar Site optimizasyonun temel yapı taşıdır. Ne kadar kaliteli ve açıklayıcı başlık berilerseniz zirveye ulaşmanızda o kadar kısa olıcakdır. Site başlığı (Title tag) ve meta açıklama (meta description) denir.

Makaleniz Tokatlı halı yıkama varsayarak bir Title örnek vermek istiyorum :

Yanlış Başlık : Tokat x halı yıkama tokatın en iyi halı yıkama servisi 

Doğru Başlık : Tokat Halı Yıkama Servisi | Uzman Ekip Hızlı Servis

sayfanız için belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin var olması, Google botları daha sayfanıza gelmeden onu tanımasını ve ne ile ilgili olduğunu anlamasını sağlar. Google der ki Başlığınız 50-60 Karakter Açıklamanız 150-200 Kelime olsun diyor. SERP Snippet kullanarak googlede indexinizin nasıl gözüktüğünü incleyebilirsiniz.

2.Başlık (Header) Kullanımı 

SEO Açısından büyük önem arz eden  h1,h2,h3 Etiketlerini kullanmıyormusunuz yoksa 🙁 . Arama motorları açısından büyük yer kaplayan seo tekniklerinden birisidir. Net olarak gördügünüz başlıklar kullanıcı odaklı başlıklar’dır alt başlıklarınız’da olan bilgiyi kullanıcının baştan sona okumasına gerek kalmıcak şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Bilgi h2 başlığının alt kısmında kullanıcı okuyarak hızlı ve doğru şekilde yararlanmış olıcak.Google botları sitenizi yukarıdan aşağı ve soldan sağa taradığı için doğal olarak içeriğinizi okumaya başlamadan önce ilk karşılarına çıkacak şey bu başlıklar olacaktır.Sayfa başına sadece 1 adet H1 başlığı kullanmalı, geriye kalan başlıkları da H2’den H6’ya doğru dengeli ve orantılı bir biçimde dağıtmalısınız.

3. Site içi Linkleme kullanımı

Sitenizde yüzlerce yazı olabilir.Ziyaretçi trafiği ve arama sonuçlarında yüksek sıralama.  SEO stratejinize değerli bir katkısı olan iç linklemenin faydalarını şöyle inceleyebiliriz

  • Site içinde gezen kullanıcın x konusuna verdiğiniz linke tıklayarak diğer içeriklerin farkına varmasını kolaylaştırır.
  • Kaliteli metinden değersiz metine verdiğiniz link (anchor text) kullanıldığında verdiğiniz her linkin değerine değer katar.
  • Sitenizin bilinirliğini ve otoritesini her sayfada üst seviyede tutmak istiyorsanız, iç linklemeyi sakın unutmayın.
  • 7 Adet Long keyword ile yazılmış makaleden 1 Ana makale ye link vererek sırlamasını yükseltebilirsiniz. Denendi ve olumlu sonuç alındı !
  • PageRank değeriniz yükselir.

4.Anahtar Kelime yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu (keyword density) anılır. Sayfanızın kelime sayısına göre anahtar kelime kullanmanızı öneririz ne fazla kaçılmıcak ve az kullanım olıcakdır. İdeal olarak anahtar kelime yoğunluğunun sayfa başına yüzde 1-3 olması tercih edilir ama makaleniz uzundur ve anahtar kelimeyi geçmek zorunda kalırsınız 4-10 Kadar çıkabilir.Metinlerinizde  (anchor text) kullanabilir ve optimizasyonunuzu çeşitlendirebilirsiniz.

5.Metin/HTML oranı

Sitenizdeki herhangi bir sayfadaki HTML kodunun sitedeki metne, yani içeriğe oranını ölçülüyor.Standart html oranı 25 ile 70 arasında olmalırdır.Bu faktör de doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da bu faktöre bağlı olup da sıralamalarınızı doğrudan etkileyen pek çok faktör olduğunu söylemek mümkün.

Bu yazı ilginizi çektiyse En İyi 10 Ücretsiz Dofollow Backlink Kaynağı makalemizdeki farklı backlink teknikleriyle Site içi SEO optimizasyonu işlemini dış SEO açısından da destekleyebilirsiniz.

4 cevap

  1. Semıh dedi ki:

    Samet hocam güzel ve bılgılendırıcı bır makale olmus yine emeğinize Sağlık..

  2. […] En çok bu sıralamadakiler önem almaktadır. Sizde site içi seo’nuzu yapmak isterseniz https://uzmanseocu.com/5-adimda-site-ici-seo-optimizasyonu/ burdan yaparak Site içi seo ayarlarını uyumlu hale getiriniz. Site Dışı Kısmında: Backlink […]

  3. […] içi “seo” %35 ‘ni kapsamaktadır. Site içinde yapılan genel iyleştirmelere Site içi Seo adı verilir. Peki ne tür iyleştirmeler örnek : Site hızı ,Başlık-meta ,mobil uyumluluk […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir