Alexa Nedir Ne İşe Yarar?

İnternet siteleri için web ölçümleme ve SEO aracı olarak çalışmakta olan Alexa, 1996 yılında bir Amazon ürünü olarak kurulmuştur. Alexa, her ne kadar ilk zamanlardaki önemini kaybettiği söylense de halen web siteleri için, arama motoru trafiğine bağlı olarak belli kriterleri kullanarak sıralama çalışmasını, web ölçümlemeyi ve bazı SEO hizmetlerini sürdürmektedir. Alexa değeri, internet siteleri için önemli bir kriter olmayı sürdürmektedir. 

Alexa gerekli ölçümleri yaparken; Alexa Toolbar yüklü olan cihazların internette gezindikleri siteleri, bu sitelerde gezinti için harcanan süreyi, siteye arama motoru üzerinden mi yoksa farklı bir siteden verilen bir link ile m geldiğini kontrol eder ve kayıt altına alır. Bu kayıt altına aldığı ölçüm sonuçlarına göre de web sitelerini belli bir sıralamaya koyar.

Aslında mantığı televizyon kanallarının izlenme oranlarını tespit etmek için izlenme oranı (rating) ölçümlerine benzetebilirsiniz. Ama Alexa için elde edilen sonuçların sadece Alexa Toolbar yüklü cihazları ölçümlediğini unutmamak gerekir. Bu sonuçlar %100 doğru olmasa bile, gerçeğe yakın sonuçlar verir.

Bir internet sitesinin almış olduğu trafik ve sitede ziyaretçinin geçirdiği süre gibi kıstaslara göre hareket edip sıralama yapan Alexa için,  SEO stratejilerinin verimliliği konusunda fikirler verdiği bir gerçektir. Alexa üyeliği sonrasında platform üzerinde, ziyaretçilerin sitenizi hangi kelimeleri arayarak bulduğuna dair bilgiler edinebiliyorsunuz.

Direk olarak SEO açısından sıralama konusunda etki göstermese bile, Alexa sıralaması sitenin ticari değerini de yansıtmış olur. Özellikle reklam verenler için Alexa değerine bakarak hareket edilmektedir. Alexa değerini düşürmek bir başka ifade ile üstlere çıkmak bu açıdan önemlidir. Bir sitenin sıralamasının 10’dan 9’a düşmesi iyi anlamına gelir ve daha öne geleceğinden bu nedenle Alexa sıralama düşürmek önem taşımaktadır.

Alexa Sıralamasını Düşürme Yöntemleri

 • Alexa çalışma yapısında bir web sitesini otomatik olarak algılar ve sistemine kayıt etmektedir. Site sahibi olan kişilerin Alexa üzerinden hesap oluşturması ve siteyi sahiplenilmesi Alexa üzerinden takibi açısından kolaylık sağlar. Özellikle site üzerine bir Alexa Widget eklenmesi, sitenin sıralamasını düşürmede etkili bir yöntem olarak görülür. Eklenen Alexa Widget ile site hakkında Alexa’ya veriler anlık olarak gönderilmiş olur ve sitenin Alexa tarafından hızlı biçimde algılanması sağlanır.
 • Alexa Toolbar eklentisi her internet tarayıcısı için vardır ve site yöneticisinin Alexa Toolbar araç çubuğunu indirmesi de faydalı olacaktır. Site ziyaretçilerine de Alexa Toolbar indirmesini önerilmelidir. 
 • Sitede bulunan görseller için SEO kıstaslarını uygulamak da daha çok ziyaretçi çekilebilmesi ve Alexa sıralamasının iyi hale gelmesi anlamına gelecektir.  
 • Özgün ve benzersiz içeriki her yerde olduğu gibi Alexa sıralamasının iyi hale getirilmesinde etkendir. Bu sayede ziyaretçilerin sitede daha çok zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Sitede geçirilen zaman Alexa için oldukça önemli bir kriterdir ve ziyaretçileri sitede tutabilmelisiniz.
 • Site sıralamasını iyileştirmenin bir diğer yolu da, siteye yüksek kritere sahip mecralara link eklemektir. 
 • Siteye eklemiş olduğunuz Alexa Widget üzerinden hakkında Alexa sayfasına olumlu yorumlar yapmak ve siteye 5 yıldız vermek sağlandığında sıralamanız olumlu etkilenir. 

Alexa Sıralaması Hangi Konularda Fikir Verir?

Eskiye nazaran önemini kaybetse bile bir sitenin Alexa sıralaması hem SEO açısından, hem reklam verenler açısından önemli görülüyor. Bir web sitesinin Alexa sıralamalarına bakarak fikir sahibi olabileceğiniz bilgiler bulunur: 

 • Etkin biçimde sitenin içeriklerinin güncellenip güncellenmediğini fark edebilirsiniz. Site sahibinin siteye verdiği önem bu şekilde ortaya çıkar. 
 • Alexa sıralamasının iyi olması bir web sitesi içeriğinin dinamik olduğunu göstermektedir.
 • Alexa sıralaması ile sitenin aldığı trafik miktarı görülebilir. 
 • Site ziyaretçilerinin, ziyaretlerinde ne kadar süre harcadıkları tespit edilebilir. 
 • Eğer çevrimiçi bir reklam çalışması yürütülecekse Alexa Trafik Sıralaması ilk başta bakılması gereken nokta olduğundan değer taşır.