WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

Alexa Nedir ?

Alexa nedir ne işe yarar ve alexa değerleri ve seo ilişkisi anlatılıyor.

Alexa birçok insanın sıkı takipçisi olduğu, amazon firmasına ait bir sayaç ve bilgi toplama merkezidir. Alexa değeri, alexa toolbar kullanan kişilerin sitelere verdiği değer ile ölçülmektedir. Alexa ile siteniz hakkında edinebileceğiniz bilgiler:

1- Dünya genelindeki tüm siteler sıralamasındaki yeriniz
2- Türkiye üzerinden girilen siteler sıralamasındaki yeriniz
3- Sitenize toplam verilen backlink sayısı
4- Traffic Rank(Trafik Değeriniz)
5- Sitenizle ilgili ziyaretçilerin görüşleri
6- Sitenize arama motorları üzerinden en çok hangi kelimede hit geldiyse o kelimeyi görebilirsiniz.
7- Sitenize hangi site üzerinden daha çok hit geldiyse onu görebilirsiniz.
8- Sitenize giren kullanıcıların yaş, eğitim, cinsiyet, girdiği lokasyon gibi değerlerini görebilirsiniz.

Alexa arama motoru optimizasyonu açısından da son derece önemli bir sitedir. Google başta olmak üzere günümüzün hemen tüm arama motorları bir siteyi kendi dizinleri içinde yerleştirme yaparken o sitenin alexa değerini de bu hesaplama içine dahil etmektedir. Bu durum sitelerimizin arama motorlarında yükselmesi için alexa’yı da planlarımız içine koymamız gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır.

-Ziyaretçinin sitede kalma süresi ve görüntülediği sayfa sayısı
Bu kriter çok önemli. Sitenize gelen ziyaretçi, sitenizde ne kadar fazla zaman geçirir ve ne kadar fazla sayfa görüntülerse Alexa değerinize o oranda katkı yapar. Bunun yanısıra Google’da, sitenin ziyaretçiye faydalı olduğunu düşünerek siteye verdiği değeri artırır.
Bunu sağlamak içinde sitenizde özgün ve kaliteli içerik oluşturun.

-Sitede göz yormayacak şekilde görseller kullanmaya çalışın. Görsel kullanmak ziyeretçinin sitede geçireceği süreyi ve sayfa görüntülenme sayısını olumlu yönde etkileyecektir. Görseller yazılara göre çok daha fazla dikkat çekicidir.

-Sitenize gelen ziyaretçinin, daha sonra sitenize tekrar gelmesini sağlayın. Alexaaçısından bakıldığında en önemli kriter bu diyebiliriz. Alexa, url kısmına site ismini yazıp, siteye giren ziyaretçi sayısına çok fazla değer veriyor. Bu sitenin bilindiği ve markalaştığı anlamına geliyor.

Bunu sağlamak içinse içeriğinizi farklılaştırın. Ve olabildiğince özgün ve kalitelileştirin.

-Son olarak Alexa‘nın verdiği kodları sitenize yerleştirerek, Alexa‘da daha hızlı yükselebilirsiniz. Alexa, iconlarını kullanan sitelerin daha hızlı yükselmesini sağlıyor.

Son olarak başta söylediğim birkaç şeyi tekrar etmek istiyorum. Bu yaptıklarınız ile sitenizi optimize etmiş olacaksınız. Dolayısıyla da Alexa değeriniz artacak ve Google üzerinde yükseleceksiniz.

Alexa değerinizin artmasından dolayı Google‘da yükselmeyeceksiniz. Bu yüzden amacınız Alexa değerini artırmak yerine sitenizi iyi optimize edip ziyaretçilere daha iyi bir hizmet sunmak olmalıdır.

Uzmanseocu ekibi olarak web sitelerinizin seo için olmazsa olmaz olan alexa değerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve web sitelerinizin alexa değerini seo hizmeti içerisinde yükseltiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir