Backlink Nedir Ne İşe Yarar

Bir web site üzerinden bir başka siteye link verilmesi yani referans olunmasına backlink deniyor ve bu backlinkler arama motoru optimizasyonunun en önemli yapı taşlarından biri olarak kabul ediliyor. Kullanıcıyı başka bir siteye yönlendirmeye yarayan bu backlinkler; banner, video, anchor link (çapa metni) şeklinde veya doğrudan link biçiminde olabiliyor. 

Temel amacı doğal yönlendirmeler olsa da backlink kullanımında etkiyi sağlayacak olan rel tagı ile birlikte kullanımıdır. Bu bağlamda Dofollow ve nofollow olarak iki değişik alınan/verilen backlinklerden söz etmek gerekir. En etkili yöntem olarak dofollow alınan backlink türü görülür. Linki veren site kaliteliyse etkisi oldukça yüksek olacaktır.

Çünkü bu şekilde bir baclink ile link verilen siteye birt anlamda tam olarak kefil olunmaktadır. Ama unutulmaması gereken şey; dofollow linklerin nofollow linklere oranla web sitenize daha etkili SEO puanları kazandırıyor olsa da, alınan linklerin silinmesi – kaldırılması gibi durumlarda ciddi puan kaybı yaşanabileceğidir. Silinme endişesi yaşıyorsanız, backlink almamanız daha faydalı olacaktır.

Nofollow alınan yada verilen backlinklerde ise link çıkışını yapan site, herhangi bir güven veya güvensizlik belirtmemiş olur. Bu durum birçok kişi tarafından nofollow linklerin etkisiz ya da amaçsız olduğunu gösterse de Google gibi arama motorları genel anlamda doğallık ve alaka düzeyi ile ilgilendiğinden doğru alınan nofollow linkleri de SEO puanında etki olarak kullanır. 

Kaliteli Backlink Almak

SEO çalışmaları açısından kurulabilecek en verimli backlink alma çalışmalarında, alakalı ve otoriter web sayfalarından doğal backlink alma yoluna gidilmelidir. Backlink alımlarını yaparken kesinlikle doğallık esas alınmaya çalışılmalıdır. Elbette ücretli backlink alma yoluna da gidilebilir.

Ama zamanla alınan bu backlinklerin web sitenize yarardan çok zararı olabilir. Aynı zamanda backlink çalışmasının diğer önemli noktası alınan backlinkleri kaybetmeden düzenli aralıklarla almaya devam etmek ve çeşitliliğe önem vermektir.

Bu doğal backlinkleri, otoriter ve alakalı web sayfalarına yorum yazarak alım yoluna gidebilirsiniz. Tanıtım yazıları da önemli bir backlink çalışmasıdır. Bunun itin otoriter haber sitelerine yönelmek faydalı olabilir. Sektörünüze yakın web siteleri ile iletişime geçip karşılıklı bir backlink çalışması da yapılabilir.

Sosyal medya ortamı da backlink çalışması için kesinlikle kullanılması gereken bir noktadır. Bu platformlarda aktif çalışma yaparak kullanıcıların içeriklerinizi kendi web sitelerinde paylaşması için çaba harcayabilirsiniz. Sosyal medya ortamında yapacağınız markalaşma çabaları Google botlarının dikkatini çekecektir. 

Backlink Tespit ve Temizleme

Her ne kadar doğal yollarla backlink çalışması yürütüyor olsanız bile, rakip firmalar veya farklı amaçlar güden webspam siteler tarafından web sayfanızın kalite puanını düşürebilecek link yönlendirmeleri gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda hem tespit etmeli hem de arama motorlarına bildirmelisiniz. 

Web sayfanıza yönlendirilmiş olan linkleri saptamak amacıyla Google’ın kendi araçlarını kullanabilirsiniz. Google Search Console ile kullanıma açık olan “Bağlantılar” aracı ile web sayfanıza gelen tüm linkleri görme imkanınız var. Bu aracın yanında Ahrefs, Moz, SEMrush, Majestic gibi ücretli ama SEO ve backlink konusunda oldukça faydalı olabilecek olan araçları da kullanarak tespit yapabilirsiniz.

Kötü amaçlı linkleri engellemek Google tarafından geliştirilen Google Disavow Tools’u kullanmalısınız. Burada Disavow aracını kullanırken zira zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri reddederken yanlışlıkla yararınıza olabilecek backlinkleri reddetmemeniz gerektiğidir. Bu yanlışlık web sayfanızın SEO puanına etki eder.

DA (Domain Authority) puanı, backlink alınan sitenin domain yaşı ve geçmişteki aktivitelerini değerlendirerek ortalama bir kalite puanı sunmaktadır. PA (Page Authority) puanı ise, sitenin içerik ve genel anlamdaki kalitesini baz alarak değerlendirme puanı verir. Backlink kaldırılmasında Ahrefs, Moz, Semrush, Majestic gibi ücretli yazılımlardan birini kullanarak tespit yaparak kaldırma yoluna gitmelisiniz.