Backlink SEO

Backlink Nedir ? Ne İşe yarar ?

tarafından yazıldı Uzman Seocu
Backlink nedir ve Ve backlink ne işe yarar siteye ne gibi tepkiler verir ? Bu yazımda bunları anlatacağım. En kolay tanıtımı bir sitenin başka site tarafından link verilmesi yani (referans olarak) gösterilmesine backlink denir. PageRank Nedir ?  İlk etapta basit bir tanım yapsamda, Backlink nedir konusu  esasında çok daha kapsamlı bir konudur. Backlink nedir; https://uzmanseocu.com/backlink-nedir-onemi-nedir yazımı detaylı anlatmadan önce biraz PageRank sisteminden bahsetmek istiyorum; PageRank Google ‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0 ‘dan 10 ‘a kadar olan bir puanlama sistemidir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google…

0%

User Rating: 3.65 ( 5 votes)

Backlink nedir ve Ve backlink ne işe yarar siteye ne gibi tepkiler verir ? Bu yazımda bunları anlatacağım.

En kolay tanıtımı bir sitenin başka site tarafından link verilmesi yani (referans olarak) gösterilmesine backlink denir.

PageRank Nedir ? 

İlk etapta basit bir tanım yapsamda, Backlink nedir konusu  esasında çok daha kapsamlı bir konudur. Backlink nedir; https://uzmanseocu.com/backlink-nedir-onemi-nedir yazımı detaylı anlatmadan önce biraz PageRank sisteminden bahsetmek istiyorum;

PageRank Google ‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0 ‘dan 10 ‘a kadar olan bir puanlama sistemidir.

Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler.

PageRank sistemi sayesinde bütün sitelerin, 0 ila 10 arasında bir PR puanı vardır. Örneğin facebook, twitter yahoo, e-bay ünlü sosyal medya siteleri ve tabiki google gibi siteler 10 puana sahip yüksek PR ve SEO değeri yüksek siteleridir. Sitenize gelen linklere hangi PageRank puanına sahip siteden geldiği çok önemlidir. aslında mantık çok açıktır, örneğin sizin sitenizin PageRank puanı 2 diyelim ve PagaRank puanı  5 olan bir siteden backlink alıdınız, arama motoru bu durumu söyle değerlendiriyor; bu siteye PR puanı 5 olan bir site link verdiğine göre demek ki bu site güvenilir ve sağlam bir firma sizin sitenize daha olumlu bir gözle bakıyor. Bu hem arama motorlarında daha yüksek seo puanı ve sıralarda çıkmanıza hemde sizinde PagaRank puanınızın artmasına etkisi oluyor.

Backlink sistemi tıpkı gerçek hayatınız da çevrenizin ne kadar geniş yada nitelikli yakınlarınızın olmasına benzetebilirsiniz. Gerçek hayatla Backlink sistemini harmanlayıp bir örnek vermek gerekirse çok zengin ve saygın arkadaşlarınız var ve backlink vererek sizi değer kişilere (sitelere) tavsiye ediyor gibi düşünebilirsiniz.

Az sayıda Yüksek PagaRank puanına sahip sitelerden Backlink almak, çok sayıda Düşük PageRank puanına sahip siteden Backlink almaktan çok daha etkilidir.

Örnek Backlink alabiliceğiniz siteleri PageRank değeri ile aşağıdaki şablonda görüntüleybilirsiniz.

 

Ücretsiz Dofollow Backlink Listesi PageRank Siteye git
slashdot 8 yer
digg 8 yer
reddit 8 yer
karıştırmak 8 yer
krizi tabanı 6 yer
sphinn.com 6 yer
bizsugar 6 yer
artırmak 5 yer
süslenmiş 8 yer

 

Backlink Kavramı Kaç Yıldır Var?

Backlink kavramı bundan yıllar önce siteler için olmazsa olmazlarda birisiydi. Günümüzde de optimizasyon açısından önemini koruyan bu kavram son algoritma değişiklikleri ile farklı boyutlar kazanmıştır. Öncelikle “backlink” kavramının ne olduğuna bakmakta fayda görüyorum. Backlink kavramı web sitenize farklı sitelerden gelen bağlantıları ifade etmektedir. Yani farklı sitelerin sizin içeriklerinizi kullanması, sizi tavsiye etmesi işlemidir. Bu işlem ne kadar fazlaysa Google’de o kadar dikkat çekersiniz ve buna paralel olarak da aramalarda yükselirsiniz.Eskiden alınan backlinklerin nasıl ya da nerenden alındığı pek önemli değildi.

Google Artık Sitelerin Ensesinde

Ancak bu durum suiistimalleri beraberinde getirdiği için Google bir dizi önlemi almak zorunda kaldı. Artık eskiden olduğu gibi her yerden alınan baclinklerin pek de bir önemi yok.Öncelikle backlink aldığınız sitenin Google’nin güvenini kazanmış bir site olması şarttır. Aksi halde çöp sitelerden alınmış muamelesi görebilir ve sandbox riski ile karşılaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde karşılıklı link alış-verişleri pek sağlıklı değildir. Bu nedenle çapraz link değişimleri daha faydalı olacaktır. Sosyal medyanın etkisini de unutmamak gereklidir. Sosyal medyadan doğal olarak kazanacağınız backlinkler size oldukça olumlu dönüş sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Uzman Seocu

Dijital pazarlama & SEO alanında yetkin Uzman Seocu ile web sayfalarınızın çevrimiçi Pazarlama kanallarında ön sıralara geçmesini sağlayabilir, işinizi ve markanızı büyütebilirsiniz.

6 Yorum

Yorum Yaz