Backlink Nedir

Bir web sitesinin başka bir web sitesine link vermesi bir anlamda referans olması Baclink olarak ifade edilir. Bir web siteniz var ve bu siteye kaliteli sitelerden geri bağlantılar alıyorsanız, yaptığınız paylaşımların popüler ve iyi işler olduğunu gösterdiği gibi SEO açısından da iyi puanlar almanızda etkili olacaktır. İyi baclink almış olan siteler, arama motorlarının gözünde her zaman değerlidir. Ama unutulmaması gereken nokta; web sitenize iyi ve doğal geri bağlantı alınması çok önem taşımaktadır.

Backlink Çalışmasının SEO İçin Önemi

SEo noktasında bir web sitesi için backlink, tam olarak bir güven oyu anlamına gelmektedir. Arama motoru tarafından yüksek değerli sitelerden alınmış olan backlink, o sitenin site kefil olduğu anlamına gelmektedir. Bu gösterge de arama motoru sonuçlarına olumlu yönde etki eder. Bu nedenle de SEO çalışmalarının olmazsa olmazı, sıralamanızı geliştirmeniz için kaliteli geri bağlantılar elde etme olacaktır. Burada az da olsa yüksek kalitede geri bağlantılar alarak büyümek olmalıdır.  sağlayacağınız yöntem olmalıdır. Alınan her backlink özellikle yeni oluşturulmuş olan sitelerin daha hızlı keşfedilmesine, index almasına ve dizine eklenmesine yardımcı olacaktır.

Backlink Almak İçin Kullanılan Yöntemler

Site dışı SEO çalışmalarının önemli bir kısmını oluşturmakta olan backlink çalışmalarında, link kazanma veya link inşa etme durumundasınız. Bunu yaparken farklı noktalardan faydalanabilirsiniz:

Konuk yazarlık yapmak

Bilinen, yüksek değerleri ve trafiği olan bir web sitesinde konuk yazarlık yaparak, hem önemli bir trafik oranı elde edebilir hem de kaliteli bir backlink elde edebilirsiniz. Bu etkili yöntem sayesinde, konuk yazar olarak hazırlayacağınız içerikler sayesinde sitenize sadık ziyaretçiler de kazandırırsınız.

Sosyal medya ile kazanım

Giderek önemi artan Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin gibi sosyal medya platformları başlarda arama motoru için pek önemli görülmese de web sitelerine oldukça önemli bir trafik sağlıyor. Bu platformlar üzerinden elde edinilen bu geri bağlantılar, içeriklerinizi pazarlamasında da en etkili yollardan biri oluyor.

Forum sayfalarında yer almak

Backlink çalışmalarının en eski ve en etkili yöntemlerinden biri olarak forumları görebilirsiniz. Kullanıcı sayısı oldukça yüksek olan forumlar üzerinden backlink almak pek de kolay olmayabilir. Ancak buradan gelecek olan backlink bağlantılarının, kaliteli ve etkili olmasının şart olduğunu unutmadan her forumdan alıma yönelmemelisiniz.

Rakip olarak görülen web siteleri

Belki de backlink çalışmasında en zorluk yaşanan yöntemdir. Sektörünüzle, konularınızla bağlantısı olan benzer faaliyetleri yürüten web sitelerinden elde edilen rakip geri bağlantıları için çalışma yapamadan önce, onların sahip olduğu geri bağlantıları tespit etmeye çalışmalısınız. Bu amaçla backlink araçlarını kullanabilirsiniz.

Marka ya da site adınızın geçtiği içerikler

Eğer bir web sitesinde, sosyal medya platformunda yada forumda markanızın veya sitenizin adı sıkça geçiyor ise bu mecraların sahiplerine iletişime geçebilirsiniz. Onlarla bu yollardan kendi sitenize link vermeleri için görüşme isteyebilirsiniz.

Site içi çalışmalar

Belki de en kolay ve hızlı biçimde gerçekleştirebileceğiniz backlink çalışmasıdır. Site üzerinde bulunan bir sayfadan diğerine bağlantı yine backlink vermektir. Belki teknik olarak bu şekilde site iç bağlantıları, backlink olarak sayılmasa da ilgili sayfalarda etkili ve düzgün kullanıldığında SEO açısından değerli olur. Özellikle web sitenizin bazı anahtar kelimeleri için faydalı olacağı kesindir.

Profil çalışmaları

Alexa sıralaması yüksek, domain ve sayfa otoritesi yüksek olan sitelerden alınacak backlink her zaman sitenize olumlu etki eder. Bu tarz sitelere üye olarak, profiliniz üzerinden kendi sitenize backlink almanın da olumlu etkisi olur.