WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

Black Hat Seo Nedir ?

Black Hat SEO Nedir ? Black seo arama motorlarını illegal yollar ile manüpüle etme çalışmasıdır. Organik yollar ile değil hack yolları ile spam yolları ile hızlı şekilde yükselme gösteren çalışmalara black hat seo denir. Bu makalede günümüzün popüler optimizasyon yöntemi olan blackhat yani illegal SEO çalışmalarını ele alacağız. Arama motorlarında gerek kelime bazında gerek diğer istatistiklerde yükselmek amacıyla illegal olarak yapılan her türlü çalışmadır diyebiliriz. Birkaç örnek verecek olursak;

  • Hazır scriptler için uyarlanmış çeşitli programlar aracılığı ile yorum ve konu gönderme.
  • Hack edilmiş bir sitenin arka planına gizli şekilde koyulmuş hacklinkler.
  • Genelde PHP dili ile yazılmış botlar aracılığı ile büyük miktarda içerik kopyalama.
  • Rank düşürme amacı ile yüksek hit alan sitelere gizli eklenen iframe kodları.
  • Verilen bu örnekler en çok kullanılan blackhat seo tekniklerinden bazıları.

Peki doğal seo’dan daha kolay ve faydalı mı?

Organik yollardan sitenizi optimize hale getirmek elbette illegal yollara göre daha fazla emek ister, normal yollardan 1 yılda elde edeceğiniz başarıyı illegal olarak 1 ayda kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Fayda konusuna gelecek olursak.. Yıllardan beri süre gelen webmaster forumlarında bu tartışmalar hep yapılır, aslında fayda konusu daha çok çalışan kişilerle alakalı. Örneğin hacklink ile kelime bazında üst sıralara çıkan bir site linkinin kaldırılması durumunda aşağı sıralara düşecek, organik şekilde sıralamada bulunan siteler istikrarlı bir şekilde yerini koruyacaktır. Ancak site sahibinin zor anlayabileceği birkaç teknikle link eklenir ve belli aralıklarla linklerin kontrolü yapılırsa bu tür riskler tamamen ortadan kalkacaktır.

Ben ne düşünüyorum?

Black hat seo’yu kullanıcak olanlar var ise bunlar; +18, Bahis, Kumar Vb. Sektörler kullansın ztn bu sektördekilerin %99 Black hat seo ile belli bi yerlere geliyorlar. Endüstriye dönüşen seo piyasasında legal iş yapmanın kumaşı her geçen gün artıyor ve beraberinde blackhat seo’ya eğilim artıyor. Çoğu webmaster, script kiddi adını verdiğimiz kişilerle tabiri caizse “okul harçlığı” denecek miktarda paralara iş yaptırıyor. Sürekli şikayet eden taraf ile talep eden taraf aynı olduğu sürece bu durum uzun yıllar web uzmanlarının canını sıkacak gibi gözüküyor. Bu tür çalışmalarınızda kurumsal ve işinin ehli kişileri seçin, herşeyden önce seo bir iş değil sanattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir