WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijitallik Son yıllarda ülkemizde ve Dünya’da teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlarında hayatında birçok şey değiştirdi. Bu değişen şeylerin başında ise insanların interneti hayatlarında çok fazla kullanması oldu. Hızla gelişen internet,taşınabilir bilgisayarlar ve mobil cihazların yaygınlaşması hayatımızda birçok değişikliğin tetikçisi oldu. Bunlardan bizi ilgilendireni ise insanların alışveriş yapma alışkanlıklarının değişmesi oldu. Araştırmalar Türkiye’de her geçen gün internet üzerinden alışverişin hızla yaygınlaştığını ve dahada yaygınlaşacağını gösteriyor. Bu durum dijital pazarlama diye bir sektörün oluşmasını sağladı.

İnternetin hayatımızın her yerinde olduğunu gören firmalar gerek ürünlerini dijital ortamdan pazarlamak amacıyla olsun, gerek marka bilinirliğini arttırmak amacıyla olsun dijital pazara bütçe ayırmaya başladılar. Ve öyle gözüküyor ki önümüzdeki yıllarda da bu bütçe artan bir grafik çizecektir.

Dijital Pazarlama Neye Denir ?

Gazete, Televizyon yada arabayla sokaklarda ürün pazarlama gibi klasik pazarlama tekniklerinin dışında sattığınız ürünü, firmanızın tanıtımını yada her ne derseniz deyin talebe arz ile cevap vermek istediğiniz tüm herşeyde internet,cep telefonu gibi interaktif kanalları kullanarak yaptığınız pazarlamaya dijital pazarlama diyebilirsiniz.

Burada şunun üzerinde durmakta fayda var diye düşünüyorum. Dijital pazarlama e-ticaret demek değildir. Yada dijital pazarlama her ne kadar adında pazarlama geçse de sadece ürün satışından ibaret değildir. Firmalar çoğu zaman insanların belleğinde firmayı ilk sıralarda tutmak için, marka bilinirliği yaratmak için de dijital pazarlama kanalını kullanırlar.

Dijital Pazarlamanın Kanalları Nelerdir ?

  • Adwords ADS Reklamları; Sanırım dijital pazarlama deyince birçok insanın aklına ilk gelen şey adwords reklamları oluyordur. Hatta dijital pazarlamayı adwords zannedenlerde yok değil.
  • Seo: Bir internet sitesi yapıp doğal arama sonuçlarıyla çıkmak en etkili dijital pazarlama tekniğidir diyebiliriz.Reklam deyince kullanıcıları aklında kötü bir izlenim var. Burada ise  kullanıcılar sitenizin doğal arama sonuçlarında çıkmasını reklam olarak görmeyeceği için bu size reklamlardan daha fazla geri dönüş sağlayacaktır. Ayrıca adwords’e göre çok daha uygundur.
  • Mail Marketing: Toplu mail gönderimi ve mail üzerinden pazarlama işlemleri.
  • Mobil Marketing: Sms üzerinden yapılan pazarlamalardan cep telefonlarındaki oyunlarda çıkan reklamlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.
  • Sosyal Medya: Sosyal medya seo ve üzerinden yapılan her türlü tanıtım,reklam dijital pazarlama sınırları içerisine girebilir. Video sitelerinde tanıtımdan tutun, takipçi sayısı yüksek olan kişiler tarafından ürününüzün tanıtımına kadar birçok reklam tekniği dijital pazarlama çatısı altındadır.

Şimdilik aklıma gelen dijital pazarlama teknikleri bunlar. Fakat bunun dışında şu an aklıma gelmeyen onlarca pazarlama tekniğide olabilir. Ana başlıklar şeklinde elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Bir başka makalede görüşmek üzere.

İçerik Pazarlaması Nedir ?

Günümüzde internet hayatın önemli bir kısmını kaplıyor. İçerik Pazarlaması nedir peki ? Bilgi paylaşımlarının yanında bilmediğimiz bir konuda yapmak istediğimiz tüm araştırmalarda internete başvuruyoruz. Kütüphanedeki, ansiklopedilerdeki bilgilerin neredeyse tümünün depolandığı bu sanal kitaplık doğru kullanıldığı zaman hayatı kolaylaştıracak bir unsur.Ancak ne yazık ki şu önemli bir gerçek ki internet ortamında yararlı olduğu kadar gereksiz, yanlış ve hatta zarar verici boyutta çok sayıda bilgi bulunuyor. Tam bir bilgi kirliliğinin kapılarının aralandığı sanal platformlarda bu bakımdan okuyucuların sadece doğru kaynaklardan bilgileri edinmesi çok önemlidir. Yanlış olarak hazırlanmış bir bilgi farklı sitelerde de kaynak olarak kullanıldığında çok ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Sanal ortamda kişilerin ürün, servis, hizmet ile ilgili deneyimlerini paylaştıkları, bunları puanlayıp memnuniyet ve memnuniyetsizliklerini belirttikleri platformlar da oldukça popülerdir. Okuyucular kendi kullandıkları ya da almayı düşündükleri ürün ile ilgili deneyimleri ilk ağızdan okumak istiyorlar. Bu da seçecekleri hizmet ve ürün çeşidini etkileyecek bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Sektörden genel olarak beklenti ise sanal içeriklerin özenle ve özgün bir şekilde hazırlanıyor olması. Firmaların yanıltmadan tüketiciye ilk ağızdan en doğru bilgiyi vermesi aynı zamanda da sayfaların kolay anlaşılır, kavranır ve tabii içeriklerin de eğlenceli olması diğer önemli noktalar arasında sayılabilinir. Sanal dünya sayesinde artık birçok bilinmeyen de bilinir duruma, görünmeyen görünür duruma, duyulmayan da duyulur duruma gelmiştir. Firmalar hem zengin içerik hem de doğru bilgileri paylaştıkları takdirde sayfaları da çok daha fazla kişice ziyaret edilir olacaktır. Unutmayın ki, net, yalın ve akıcı bir içerik her zaman tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir