E-Ticaret

Internet üzerinde her geçen gün artan bir ticaret hacmi var. Market alışverişten yemek siparişine, elektronik alışverişinden otomobil parçası alımına kadar ilk bakılan yerlerin başında e-ticaret siteleri geliyor. Bu nedenle de birçok firmanın satışlarını internet üzerinde oluşturduğu e-ticaret sitelerine yönlendirdiğini görebiliyoruz.  Daha fazla satışın daha fazla sayıda ziyaretçiyi çekebilmek olduğunu bilen e-ticaret siteleri, belki de herkesten fazla SEO çalışmalarına gereken önemi vermelidir.

Daha fazla ticari faaliyetin dijital ortama çalıştığı günümüzde, insanların alışveriş alışkanlıklarında da köklü değişimler yaşanıyor. Koronovirüs etkisi ile e-ticaret sitesi üzerinden alınan ürün sayısında görülen artış bunu gösteriyor. Ancak ticareti faaliyetini dijital ortama bir e-ticaret sitesi açarak taşıyanların, başarılı sonuçlar elde edebilmesi ve doğru hedef kitleye ulaşabilmesi için etkili bir SEO çalışması yürütmesi kaçınılmazdır.

Yapılacak bu çalışmalar sonunda hem arama motoru sonuçlarında üst sıralara yükselecek, hem daha fazla müşteri kitlesine ulaşabilecek, hem firma bilinirliği artacak, hem de satışlar katlanacaktır. E-ticaret SEO çalışmalarında site üzerinde yer alan ürünlerin satışlarını artırmak, doğru hedef kitleyi bu ürünlerden haberdar etmek, web sitesinin trafiğini arttırmak ve hedef kitlenin müşteriye dönüşmesi için çalışmalar yürütülür.

Tabii ki bu çalışmalarda, var olan müşterilerinde yapılacak kampanyalardan haberdar olması ve kalıcı müşteri olmaları yönünde ek çalışmalar bulunur. Her şeyden evvel oluşturulacak olan sanal mağaza için, fiziki mağazaya verdiğiniz önemi göstererek iyi tasarıma sahip olması için çaba harcamalısınız.

Gelen ziyaretçilere iyi kullanıcı deneyimi yaşatacak, istediği ürüne kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayacak ve karmaşık yapısı olmayacak şık bir tasarıma yönelmelisiniz. Kullanıcı dostu bir ara yüz ile sadece bir ortamda alışveriş ortamı oluştururken mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.

E-Ticaret sitesi için hedef kitlenin en doğru şekilde belirlenmesi son derce önem taşır. Tüm SEO stratejilerinin oluşturulmasında bu belirleyici nokta olduğu gibi, hedef kitleye erişilmesi ve onların müşteriye dönüştürülmesi sağlanırken kullanılacak olan anahtar kelimelerin tespitinde de kilit noktadır. E-ticaret sitesi SEO çalışmasında; ürünleri tanıtan ve hangi ihtiyaçlara cevap verdiğini açıklayan içerikler paylaşılmak şarttır. Elbette bu içeriklerde özgün, kapsamlı ve kaliteli olması son derece önemli olurken; bu içeriklerin, anahtar kelimeler ile optimize edilmesi gerekir. 

E-ticaret site sahipleri gerçekleştirecekleri SEO çalışmaları ile rakiplerinin önüne geçme olanağı elde eder. Zaten bu başarı için de SEO çalışmaları da şarttır. Geleneksel reklam çalışmaları ile elde edemeyeceğiniz marka yada firma bilinirliğine, doğru müşteri kitlesi ulaşma olanağını bu çalışmalar sağlayacaktır.

Yüksek maliyeti olan geleneksel reklam yerine SEO çalışmalarına yönelenler; reklam ve tanıtım faaliyetlerine daha az para harcayacak, daha fazlaya müşteriye ulaşacak ve daha fazla satış rakamlarına ulaşabilecektir.  Satışı gerçekleştirilen ürün sayfalarında hedef kitleye ve mevcut müşterilere erişimi sağlayacak doğru anahtar kelimelerinin kullanımıyla yapılacak SEO çalışmaları, çok etkili biçimde satışların artışını sağlayacaktır.