Google Analytics Nedir?

Bir web siteniz varsa ziyaretçilerin davranışlarını tespit edebilmeniz son derece önemlidir. Çünkü SEO açısından web sitenizin ilerleyişini, arama motoru üzerindeki sıralamanıza etki edecek çalışmaları planlamanızı buna göre yapılandırmanız gerekecektir. İşte bu noktada Google ücretsiz aracı olarak karşımıza gelen Google Analytics için tam bir nimet demek yanlış olmayacaktır.

Google Analytics ile sitenin çok geniş biçimde trafik ölçümünü yapabilir ve karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Bu ücretsiz Google servisi sayesinde SEO stratejilerini belirleyebilmeniz için elinizde müthiş bir veri topluluğu ve raporlamalar olur. Bir SEO uzmanı için en iyi dostlardan biri Google Analytics aracı olmalıdır.

Google Analytics ücretsiz aracını kullanabilmek için, Google hesabınızla https://analytics.google.com adresine giriş yaparak kayıt olmanız gerekiyor. Sonrasında sırasıyla; 

 • Analytics hesabınıza bir isim verin. Sahibi olduğunuz birden fazla siteniz varsa bu hesap altında tutulabilmektedir. 
 • Analiz ve raporlama yapmak istediğiniz Web Sitesi Adı’nı girin. Buraya ayırt edebilmek adına alan adınızı yazmanız iyi olacaktır.
 • En önemli aşamalardan biri olarak Web Sitesi URL’si girii gösterilebilir. Dikkat etmemiz gereken konu ise kullanılan protokolü doğru seçmektir. Sitenizde SSL kullanımı varsa HTTPS:// yani güvenli bağlantı seçimini yapmalısınız. 
 • Sektörünüzü tam olarak ilişkili sektörlerde bulup seçmelisiniz. E-ticaret siteleri gibi bazı analizleri yaparken oldukça önemli olabildiğini unutmamalısınız. 
 • Raporlamalar için seçim yapmanız gereken bir diğer şey ise Raporlama Saat Dilimi olmaktadır. Ülkemiz tarih ve saatlerine göre rapor almak için Türkiye olarak seçim yapmalısınız.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra Google tarafından sitenizin analiz ve raporlamalar için izlenebilmesi için İzleme Kodu almanız gerekmektedir. Bu işlemi “İzleme Kimliği Alın” seçeneğine tıklayarak yapmalısınız. Üretilecek olan Edindiğimiz JS kodunu da kendi web sitenizin <head> </head> kodları asına eklememiz gerekiyor.

Bu kodun tüm sayfalarınızda bulunduğundan da emin olmalısınız. Bu olmaz ise trafik ölçümleri yapılamaz. Bu kodu bu şekilde eklemek yerine özellikle WordPress veya bazı hazır sistemlerde, UA ile başlayan izleme kimliğini girerek de işlem gerçekleştirilebilir.


Google Analytics ile Bu Sorulara Cevap Bulacaksınız

 • Web sitenize ziyaretçiler hangi sıklıkta geliyor?
 • Kullanıcılar hangi kaynaklar üzerinden (Arama motoru, sosyal medya, referans olan siteler gibi) sitenize ziyaret gerçekleştiriyor?
 • Site ziyaretçileri hangi lokasyon (ülke, şehir gibi) üzerinden geliyor?
 • Web siteniz üzerindeki sayfalarınızdan hangisi daha fazla ziyaretçi çekiyor? Sayfaların tıklanma oranları nedir?
 • Ziyaretçiler siteniz üzerinde bulunan hangi sayfalarda ne kadar süre harcıyor?
 • Ziyaretçilerin sitenizdeki ortalama ziyaret süresi ne kadardır?
 • Ziyaretçilerin ne kadarı mobilden yada masaüstü bilgisayardan giriş yapmış?

Cevap bulabileceğiniz ve listeye eklenebilecek baka sorular da olabilir. Ama bu sorular bile SEO çalışmanız açısından bile çok verimli olacak bir veritabanı sahibi olacağınız göstermek için için yeterlidir.


SEO Açısından Dikkat Etmeniz Gereken Veriler


Ücretsiz biçimde Google Analytics aracıyla ulaşabileceğiniz bu analizler SEO açısından oldukça değerli olurken, bazılarına çok daha önem göstererek iyileştirmelere gitmelisiniz. Başarılı bir siteye ulaşabilmek için şu 3 kritere özellikle bakmalısınız:

Hemen Çıkma Oranı: Temelde amaçlanan şey sitenizde ziyaretçiyi daha fazla tutmak ve daha fazla sayıda ziyaret etmesini sağlamaktır. Bu oran, web sitenizi ziyaret edenlerin tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesini gösterir. Düşük olması, Google aramalarında geriye düşmeniz anlamına gelecektir. 

Sitede Geçirilen Ortalama Süre: Amaçlanan SEO açısından iyi bir siteye ulaşabilmek için ziyaretçileri daha uzun süre sitede tutabilmek olur. Bu oran, ziyaretçinin bakmış olduğu sayfada geçirdiği ortalama süreyi göstermektedir. Fazla olması Google sıralamalarında üst sıralara çıkma, az olması ise geri düşme anlamına gelir. 

Yeni Ziyaret Yüzdesi: Bu oran, daha evvel sitenize hiç ziyarette bulanmamış olanları göstermektedir. İlk defa gelen ziyaretçiler, sitenizin değerinin ve sıralamasının yükselmesi anlamına gelecektir.