WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

Hızlı Seo Ayarları

Bu makalede sitenizde yaptığınız ve seo çalışmalarının arama motorları tarafından daha hızlı farkedilmesi için neler yapmamız gerektiğinden bahsedeceğim. Google arama motorun’da Hızlı Seo Ayarları yaptıgımız zaman Aranma trafiğinin büyük bir çoğunluğunun Google’a  ait olması ve diğer arama motorlarının hemen hemen aynı mantıkta olması nedeniyle makalede daha çok Google arama motorunu baz alarak yazacağım.

 • Ana Sayfa UX

Web sitenizin ana sayfasın’da Header,slider,footer olmak üzere yaptıgınız işi 5-10 cümle ile ana sayfanız’da anlatın. H2 olarak anahtar kelimenizi ana sayfa’da geçbilicek şekilde ayarlayın.

 • Sosyal Medya 

Sosyal medya grup ve sayfaların’da aktif şekilde girdiğiniz içerikleri paylaşırsanız sizi google organik hit dolayısı ile rakiplerinizi sollama imkanı tanır. Sitenize ziyaret ve müşteri çekme potansiyeliniz daha çok artıcakdır.

 • Title Ve Description

Sitenize uygun anahtar kelime içeren 2-2 şeklinde yani title’de 2 anhtar kelime description’da max 2 tane olmak üzere anahtar kelime geçer iseniz anahtar kelimeleriniz’de hızlı şekilde yükselme yaşıyacaksınız.

 • İç Linkleme Çalışması

Blog ve Sayfalarınız’dan en yakın sayfalarınıza veya makaleniz’de geçen kelimeler ile ilgili diğer blog yazısına makale içinde iç link vererek o sayfayı’da google’de yükseltme şansı yakalayın. Ve Sitenizin içinde iç link inşaası kurmuş olun.

 • Sitemap Gönderin

Oluşturduğunuz sitemap veya rss gibi son yazılar hizmetiniz varsa Google seo Webmaster Tools aracılığıyla sitemap gönder kısmından yollayın. Buradan yolladığınız linkler normalden daha hızlı bir şekilde farkedilecek ve arama motorunun dizinine kaydedilecektir. Amacımız sitenin hızlı bir şekilde indexlenmesi ve seo çalışmalarımızın farkedilmesi olduğu için Google amcanın gönderdiği botların rahat bir şekilde gezinebileceği bir site olması lazım. Peki bu botu nasıl rahat ettiriceksiniz? Sitenizin dns, sunucu yavaşlığı gibi sorunların olmaması gerekir. Tema ve fazla yüklü olan eklentilerde bu sorunun bir parçası olabilir.

 • Robots.txt Dosyası Kullanın

Robots.txt adlı dosyanızı oluşturduktan sonra hangi dizinlerin indexlenip hangi dizinlerin indexlenmemesi gerektiğini belirtin. Ayrıca webmaster araçlarını kullanmadığınız arama motorları için robots.txt dosyasında o arama motorunun bot ismini engelleyerek sitemap yolunuzu belirtin.

 • Sitenizin Açılış Hızını Kontrol Edin

Sitenizin sadece açık olması gelen botların rahatça gezinebilmesi için yeterli değil. Yukarıda da belirttiğim gibi gerek kullandığınız script gerekse eklentiler nedeniyle sitenizin hızı düşebilir. 4 saniyeden daha yavaş açılan siteler arama motorları tarafından hoş karşılanmaz.

 • Sitenizin Hızını Nasıl Optimize Edersiniz ? 

Şayet büyük ölçüde sorgu yapan bir script kullanıyorsanız işlemciyi fazla yoran ve gereksiz veritabanı sorgularını kaldırın. Sayfalarda küçük boyutlu resimler kullanın seo uzmanı tabiriyle sitenizdeki resimleri, css dosyalarını, sayfaları, javascript dosyalarını iyice sıkıştırın. Sitenizin açılış hızını kontrol edin, gereksiz eklentileri kaldırın ve gerekirse kullandığınız scripti/temayı optimize edin.

 • Düzenli İçerik Girin 

Tüm bu teknik sorunları hallettikten sonra düzenli olarak içerik girin. Girdiğiniz içeriğin özgün olmasının seo çalışmalarınızda size artı olarak geri döneceğini de hatırlatalım. Girilen içeriği ping servisleri aracığıyla pingleyin, Google bot o tür sitelerden çıkmadığı için içeriğinizide en kısa sürede dizinine kaydedecektir.

Bir cevap

 1. Semih dedi ki:

  Kesinlikle uygulanması gereken en kritik ve en önemli olan işlemler çok teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir