Profesyonel Web Tasarım İçin İpuçları

İster kurumsal , ister e-ticaret profesyonel web sitelerinin temel amacı google aramalarında bulunabilir olmasıdır. SEO Uzmanının yapacağı site içi, site dışı ve rakip analizleriyle birlikte sitenin potansiyel kullanıcılara erişebilmesi önemlidir. Kullanıcı deneyimine önem veren ve onlarla etkileşime geçen profesyonelce tasarlanmış bir web sitesine ihtiyacınız var. Bu, işletmeniz için daha fazla dönüşüm elde etmeniz için olası satışlarınızı sayfanızda tutmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda size kullanışlı tasarım oluşturmanıza yardımcı olacak 9 profesyonel web tasarım ipucu vereceğiz. Tasarımınızı oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa, büyük markaların tasarım uzmanı ekibimizle konuşmak için bizi 0-532-382 48 38 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

1. Web Sitesi Tasarımınızın işinizi yansıtmasını sağlayın

Web siteniz markanızın bir uzantısıdır, bu nedenle arayüz tasarımı işinizi yansıtmalıdır. Markanıza uygun bir tasarım seçmeniz önemlidir çünkü insanlar sizi böyle hatırlayacaktır.

İş modeliniz kullanıcıların site içerisindeki yolculuğunu ve tasarımını belirler. Eğer bir ajans firmasıysanız daha detaylı bir web tasarımınız olabilir. Öte yandan, bir doktor muayenehanesi sade ve işini yansıtan bir tasarıma sahip olabilir.

Genel olarak, hedef kitlenizin markanız hakkında düşünmesini sağlayan renkler ve tasarımlar seçmek istiyorsunuz. Bu, marka bilinirliğinizi oluşturmanıza ve işletmelerinizle bir ilişki duygusu oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
Firmanızı yansıtan temiz ve modern bir tasarım seçerek, potansiyel müşterileri sayfanızda daha uzun süre tutacaksınız.

2. Basit ve sade bir ana sayfa oluşturun

İster arama motoru optimizasyonu (SEO) ister tıklama başına ödeme (PPC) reklamları kullanın, işletmeniz hakkında bilgi edinmek için insanları genellikle ana sayfanıza yönlendirirsiniz. Orada olduklarında, daha ayrıntılı bilgi edinmek için web sitenizde gezinebilirler.

Ancak ana sayfa, markanızın ilk temsilidir, bu nedenle potansiyel müşterileri şirketiniz hakkında bilgilendirmek için yararlı bir kaynaktır.
Basit ama etkili bir ana sayfa tasarlamanız önemlidir. Ziyaretçilerinizi bol miktarda bilgi ile boğmak istemezsiniz. Web siteniz çok meşgulse, potansiyel müşterileri caydırırsınız.

Ana sayfanız, hedef kitlenizi ilgilendiren öğeler içermelidir. Bir metin bloğu yerine görsel öğelere daha fazla odaklanmak isteyeceksiniz. Görsel öğeler, ziyaretçilerinizi meşgul eder ve daha fazlasını öğrenmeye teşvik eder.
Metin blokları yerine, daha fazla bilgi içeren sayfalara bağlanan görsel öğeler oluşturabilirsiniz. Bu, okuyucuların işletmenizin farklı yönlerini görmelerine yardımcı olur ve daha sonra neye bakacaklarına karar vermelerini sağlar.

Etkili bir ana sayfa oluşturmak için yalnızca ana sayfayla ilgili önemli bilgileri ekleyin. Bu, web sitenizin fazla dağınık olmasını önleyecek ve potansiyel müşterilerin sayfalarınızda etkili bir şekilde gezinmesine izin verecektir.

Basit bir ana sayfa oluşturarak, potansiyel müşterileri sayfanızla daha uzun süre meşgul tutacaksınız.

3. İşlevsel bir gezinme oluşturun

Navigasyon, web sitenizin en önemli bölümlerinden biridir. İnsanlar sitenizde bilgi bulmak istediklerinde navigasyonunuzu kullanırlar. İnsanların mücadele etmeden doğru sayfaları bulmasını istiyorsunuz.
Navigasyonunuzu tasarlarken, basit ve kullanımı kolay olduğundan emin olmanız gerekir.

Belirli alt başlıkları içerebilecek geniş başlıklar oluşturmak istiyorsunuz. Bu, web sitenizi düzenli tutmanıza ve ziyaretçilerinizin bilgi bulmasına yardımcı olacaktır.

Zayıf navigasyonunuz varsa, kullanıcılar bilgi bulamaz. Doğru sayfaları bulmakta zorlanacaklar. Bu onların sitenizden ayrılmalarına ve bir rakibin sitesini seçmelerine neden olacaktır.

Potansiyel müşterileri web sitenizde daha uzun süre meşgul tutmak için, doğru bilgileri bulmalarına yardımcı olan işlevsel bir gezinme oluşturun.

4. Mobil için responsive tasarım

Web siteniz için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri duyarlı bir tasarımdır. Duyarlı tasarım, kullanıcıların sitenizi nasıl deneyimlediğini etkilediği için son derece önemlidir.

Web siteniz duyarlı bir tasarıma sahip olduğunda, kullanıcının kullandığı cihaza uyum sağlar. İster cep telefonu ister masaüstü olsun, her iki kullanıcı da sitenizi cihazlarına uygun bir şekilde görür. Bu, kullanıcıların sitenize katılmasını sağlamak için son derece önemlidir.

Web siteniz her cihazda masaüstü versiyonu gibi görünüyorsa, kullanıcılar sitenizi kullanmakta zorlanacaktır. Sözcükler ve bağlantılar çok küçük ve kullanıcıların her şeyi görmek için yakınlaştırması gerekiyor. Masaüstü tasarımınız gibi tasarlanmışsa, sayfanızı bir cep telefonunda bütünüyle görüntüleyemezler.

Bu tür bir tasarım, web siteniz için çok önemlidir çünkü mobil ve tablet kullanıcılarının web sitenizi düzgün bir şekilde görüntülemesini sağlar. Web sitenizde vakit geçirmelerini sağlayan kusursuz bir deneyime sahiptirler. Bu, kullandıkları cihazdan bağımsız olarak potansiyel müşterileri web sitenizde daha uzun süre tutar.

Duyarlı bir tasarım uygulayarak, daha fazla potansiyel müşteri yakalayacak ve onları işletmenizin web sitesiyle etkileşimde tutacaksınız.

5. Sitenizi gözden geçirmeyi kolaylaştırın

Birçok müşteri, bilgi bulmak için sitenizi gözden geçirecektir. Belirli bir bilgi parçasını arıyorlar, bu yüzden onu bulmak için sitenizi çabucak inceleyecekler. Bu özellikle mobil kullanıcılar için geçerlidir.

Kullanıcının sayfalarınızı gözden geçirmesini kolaylaştıran bir tasarım oluşturmanız gerekir. Doğru bilgiyi hızlı bir şekilde bulmaları önemlidir. Web sitenizi, hedef kitlenizin sitenizi gözden geçirmesini kolaylaştıracak şekilde tasarlayabilirsiniz.

Onlara olumlu bir deneyim sağlamak için web sitenizi kolay okunur hale getirmeniz gerekir. Web sitenizi tasarlarken izleyebileceğiniz en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

Küçük paragraflar halinde yazın. Kullanıcılar, paragraflar küçük olduğunda bilgileri daha kolay kaydırabilir ve seçebilir.Önemli bilgilerin öne çıkmasına yardımcı olmak için grafikleri kullanın. Bu onların dikkatini çekecek ve bilgileri hızlı bir şekilde görmelerini sağlayacaktır.Okunması kolay bir yazı tipi seçin. Karmaşık bir yazı tipi seçerseniz, okuyucularınız sitenizdeki bilgileri okumakta zorlanacaktır.

Bunlar, web sitenizi gözden geçirmenin daha kolay olmasına yardımcı olmanın birkaç yoludur. Göz atması kolay bir web sitesi yaparak, potansiyel müşterilerinize dönüştürmelerine yardımcı olabilecek en önemli bilgileri sağlayabileceksiniz.

6. İçerikle uyumlu görseller kullanın

Görsel öğeler tasarımınızın önemli bir parçasıdır. Sitenizin metinlerle sıradanlaşması dönüşüm oranlarını etkileyebilir. İçeriğe uygun görsellerle kullanıcıya vermek istediğiniz mesajı daha etkili şekilde verebilirsiniz.

Fotoğraflar, videolar ve infografikler gibi görsel öğeler ekleyerek, görsel öğelere bakmak için zaman ayırdıkları için ziyaretçinizin ilgisini çekersiniz. Metni bölmek ve sayfanızla ilgilenmelerini sağlamak için harika bir yoldur.
Sayfanıza ekleyeceğiniz en iyi unsurlardan biri, kitleniz üzerinde büyük bir etkisi olabilecek bir videodur. Aslında, tüketicilerin bir videoyla etkileşime girme olasılığı metinden 10 kat daha fazladır.

Videolarla olan bu etkileşim, potansiyel müşterileri meşgul ettiğiniz anlamına gelir. Potansiyel müşterileri meşgul ettiğinizde, işletmeniz için daha fazla dönüşüm kazanırsınız. İşletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etmek için görsel öğelerden yararlanma.

7. Sosyal medya bağlantılarını dahil edin

Sosyal medya, potansiyel müşterilerinizin işletmenizle bağlantı kurmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Tasarımınızı oluşturduğunuzda, sosyal medya butonlarını dahil etmek istersiniz. Potansiyel müşterileriniz sosyal medyadaysa, onları doğrudan sayfanıza bağlamanın hızlı bir yoludur. İlgilenirlerse sayfanızı takip etmeyi seçebilirler.

Sosyal medya, potansiyel müşterilerle doğrudan bağlantı kurmanıza yardımcı olur, bu nedenle bu düğmeleri sitenize dahil etmeniz önemlidir. İşletmenizin size dönüşüm kazandırabilecek daha iyi potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için sosyal medya düğmelerini kullanın.

8. Harekete geçirici mesajlar (CTA) ekleyin

Birçok işletme, sayfalarında harekete geçirici mesajları (CTA) atlama hatası yapar. Bu, hayatınızın en hayati parçalarından biridir. çünkü potansiyel müşterilerinizin harekete geçmesini ister.

Ayrıca kullanıcılar sitenize gelip gördükleri bilgileri beğendiklerinde bundan sonra hangi adımları atacaklarını bilemeyebilirler. CTA düğmelerini entegre ederek, onları dönüşüme taşımak için bir sonraki adıma yönlendirebilirsiniz.

Öne çıkan CTA butonlarını tasarımınıza dahil ederek işletmeniz için daha fazla dönüşüm elde edeceksiniz.

9. Sayfalarınızı test edin

Profesyonel web tasarımınız için ihtiyacınız olan tüm unsurlara sahip olduğunuzda, sayfalarınızı test etmeniz önemlidir.

Bu, hedef pazarınız için çalışan bir site oluşturmanın harika bir yoludur. Kullanıcıların sitenizi kullanmakta zorlandığı yerleri görebilir, böylece bu sorunlara göre ayarlamayı daha kolay hale getirebilirsiniz.
Sayfalarınızı test ederek daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etmenize yardımcı olacak bir site oluşturacaksınız.