SEO Çalışmaları ve Aşamaları

SEO çalışmaları ile insanlara internet ortamında aradıklarını bulmaya yardımcı olabilecek yöntemleri sunabiliyoruz.. Arama motoru olarak bilinen bu sayfalar arasında Google, en çok bilineni olarak gösterilebilir. Google veya Yandex, Bing, Yahoo gibi bu arama motoru sayfalarının görevi açılan internet sayfalarını indexleyerek kullanıcılara aradıkları kelimelerde belli bir sırada sunmak oluyor.

Bu aramalarda üst sıralarda yer almak da web sitesi sahiplerinin hedeflediği nokta oluyor. Hemen hemen benzer algoritmaları kullanarak oluşturulan bu arama sonuçları ekranında üstlerde yer almanın altın kuralı ise başarılı bir SEO çalışması yürütmekten geçiyor. SEO çalışmaları; web sitelerin kaliteli içerik ve görsel yapısını, ilk sıralarda yer almak için web site içinde ve dışında yapılan çalışmaları kapsıyor. Bu çalışmalarla amaçlanan şey, sitenin aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayarak reklam vermeden ziyaretçi sayısındaki organik artışı elde edebilmektir. 

Kalıcı bir başarıyı arama motorları için elde etmek istiyorsanız uzman bir SEO çalışması için doğru ve sistematik bir şekilde yerine getirilmesi gereken şeyle bulunuyor. Her SEO uzmanının her ne kadar kendine özgü bir çalışma yapısı olsa da en iyi fayda sağlamak amacıyla sürecin ilerlemesinde çalışma aşamaları pek değişkenlik göstermez. İşte uzmanların da ortak fikir birliğine vardığı SEO çalışma aşamaları:

Web Sitesinin Teknik Olarak İncelenmesi

Web sitesi için belirlenen domain adı yani web adresi SEO açısından inceleme gerektiren ilk noktadır. Web adresinin belirlenmesi, çalışmaların yapılacağı sektör açısından da önem taşır. Web adresi ile nasıl bir rotada olduğu da belirlenir. Yapılacak olan doğru bir web adresi incelemesi, sonrasında yapılacak olan SEO çalışmaları açısından da avantajların elde edilmesini sağlayacaktır.

Rakip Web Siteleri İçin Araştırma Yapma ve Planlamalar

Eğer bir site için SEO çalışması planı yapılacaksa, ilk olarak benzer yapıda olan veya aynı sektörde bulanan rakip sitelerini tahlil etmek gerekir. Burada onların eksiklikleri, eksiklikleri ve ziyaretçilere sunamadıklarını tespit etmek önemlidir.  SEO çalışması olarak yapılacak olan bu çalışma, üzerinde durulan web sitesinin de neleri yapabileceğine dair önemli verileri ortaya koyacaktır.

Pratik anlamda SEO çalışmasının başlaması da planlama ve strateji noktasında alınan kararlarla olacaktır. Web sitesinin öne çıkabilmesi için anahtar kelimelerin belirlenmesi, içeriklerin planlanması ve web site link vermeleri bu aşamada belirlenmelidir. Burada unutulmaması gereken önemli noktalardan biri sosyal medya olmalıdır ve bu konuda da strateji belirlemesi yapılmalıdır. Web sitesi ile hedeflenen kitle belirlenmeli ve araştırma o yönde ilerlemelidir.

Optimizasyonların Uygulanması

Bu aşamaya kadar planlanan, kafa yorulan, strateji oluşturulan her konu uygulamaya alınır. Web sitesi için gerekli olan tüm optimizasyon kararları hayata geçirilir. Yapılan bu uygulamalar ile web sitesi yavaş yavaş toparlanmaya başlar. Bu hızlı değişim ve gelişimin kalıcı olması için de yapılması gerekenler bu aşamada hayata geçirilmelidir.

Web sitesine yönelik olarak yapılacak olan kodlarda iyileştirme olarak görülen teknik SEO çalışmaları en başta yapılması gereken uygulamadır. Web sitesini öne çıkaracak olan ve hedef kitleye ulaşmasına direk etki edecek anahtar kelimelerin doğru kullanılması sağlanmalıdır. Ziyaretçiler için önemli noktaların başında içerik geleceğinden, içerik optimizasyonu için uzmanlar çalışma yürütmelidir. Bu içerikler metin halindeki makaleler yada görsel içerikler olabilir.

Google gibi arama motorlarının istediği SERP geliştirmeleri bu aşamada web site uzmanları desteği ile gerçekleştirilmelidir. Kalıcı bir SEO başarısı için olmazsa olmaz olan, kaliteli baclink alma çalışması da unutulmamalıdır.

Mobil cihazların kullanımı giderek arttığından yapılacak olan SEO çalışmalarını, web sitesinin mobil uyumluluk göz önünde bulundurularak sürdürülmesi gerekmektedir. Yapılan SEO çalışması için sosyal medya ortamlarında, dikkat çekici ve ziyaretçi getirecek paylaşımlar için ek bir çalışma yürütülmelidir. 

Ölçümleme

Yapılan SEO çalışmalarının etkilerinin takip edilmesi aşamasıdır. Bu aşamada çalışma yapılan sitenin trafiği, anahtar kelimeye bağlı ziyaretçi sayıları, hedef kitle ziyaretleri gibi gerekli raporların oluşturulması yapılır. Bu sayede de; SEO çalışması yürütülmekte olan web adresinin ne konumda olduğu, neye ihtiyacı olduğu, günümüze kadar kaç kişinin girdiği, kullanıcı davranış notu, web adresinde ziyaretçilerin ne kadar süre geçirdiği gibi çeşitli detayla ortaya konulur. Bu raporlamalar, SEO uzmanı tarafından ele alınarak daha iyiye ulaşabilmek için ek çalışmalar planlanabilir.

Değerlendirme

Başlangıçta planlanarak uygulamaya alınan SEO çalışması stratejisinin kontrol edilmesi olarak gösterilebilir. Uygulamaya alınan çalışmalarla olası bir olumsuz durumun önüne geçmek gerekebilir. Yapılacak olan değerlendirmeler ile SEO çalışmasının hangi aşamada olduğu belirlenmiş olur. Bu değerlendirmeleri yaparken SEO araçlarından faydalanılır.

Onarım Çalışmaları

Tamamen web sitesinin yapısına bağlı olarak değişebilen bu durum, uygulama aşmasında gözden kaçan ve değerlendirmeyle belirlenen hataların ortadan kaldırılması durumudur. SEO çalışması yapılan web sitesinin sorunlarının ve kusurlarının tahlil edilerek onarım yoluna gidilmesi aşamasıdır. Bu onarımlar sırasında; ziyaretçilerin deneyimlerini daha iyi bir yere taşımak, web sitenin hızını artırmak, title açıklamaları veya meta açıklamaları gibi önemli detayları düzenlemek gibi eylemler yapılır.