SEO Dostu URL Yapısı

Birçoğu için, URL’ler web sayfalarına yönelik önemsiz görünen adreslerdir. Ancak, SEO için URL’leri nasıl yapılandırdığınız önemlidir. Başlık ve başlık öğelerinden daha az önemli görünebilirler, ancak URL’ler SEO başarısı elde etmek için güçlü bir araç olabilir.

Bir URL’de Anahtar Kelimeler Ne İşe Yarar?

Bir URL’deki anahtar kelimeler site ziyaretçilerine açık avantajlar sağlar. URL’deki anahtar kelimeler, kullanıcıların bir sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olabilir. Bu anahtar kelimeler her zaman SERP’lerde görünmese bile, çıplak bir URL olarak bağlandıklarında gösterileceklerdir.

URL örneği:
https: www.uzmanseocu.com.com/kapsamli-seo-rehberi/ olarak karşımıza çıkan URL adresi kullanıcılara seo ile ilgili klavuz bir rehber içeriğe sahip olduğu bilgisini verir. Google her zaman sayfaları kullanıcıların için yararlı hale getirmemizi önerir. Bu yüzden, Google’ın sıralamak istediği web sayfası türleriyle uyumlu olma eğilimindedir.

URL yapısı için en iyi uygulamalar URL’lerinizi küçük harf kullanarak standartlaştırın. Bu şekilde yazmak en iyi yöntemdir, çünkü yalnızca kullanıcıların beklediği budur ve tümü büyük harflerden daha kolay okunur. URL’lerinizi standart tutmak, site içinde ve site dışından bağlantı hatalarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Alt Çizgileri Değil Kısa Çizgi Kullanın


Her zaman kısa çizgi (-) kullanın ve alt çizgi (_) kullanmayın, çünkü URL çıplak bir bağlantı olarak yayınlandığında alt çizgiler görülemez. URL yapısında gereksiz kelime kullanmaktan kaçının. WordPress gibi yapılarda standart olarak uzmanseocu.com/tarih/kategori/baslik olarak bu istenmeyen bir URL yapısıdır.

uzmanseocu.com/tarih/kategori/baslik gibi görünen bir URL yapısı doğru bir yazım şekli değildir. Doğru olan yazım şekli uzmanseocu.com/baslik olmalıdır.

Kullanıcı Dostu Paylaşımlar İçin URL’yi Düzenleyin

URL’ler, potansiyel bir site ziyaretçisine bir sayfanın ne hakkında olduğunu bildirmenin iyi bir yoludur. URL’lerin doğru kullanımı, bağlantıların paylaşıldığı her yerde tıklama oranlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. URL’lerin daha kısa tutulması, onları kullanıcı dostu ve paylaşımını kolaylaştırır. Paylaşımı kolaylaştıran web sayfaları, kullanıcıların sayfaları popüler hale getirmesine yardımcı oluyor.

Sıralama amacıyla popülerliğin gücünü küçümsemeyin, çünkü arama motorlarının yaptığı şeylerden bazıları kullanıcılara, kullanıcıların görmeyi bekledikleri şeyi göstermektir.

URL, SEO denkleminin mütevazı ve bir şekilde gözden kaçan bir parçasıdır, ancak sayfalarınızın iyi sıralanmasına yardımcı olmak için büyük katkı sağlayabilir.