SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması

SEO için temel görevlerin başında, anahtar kelime araştırması gelir. İnsanlar internet üzerinde arama yapacakları zaman kelimeleri Google gibi arama motoru sayfalarına yazarak işe başlar. İşte anahtar kelime araştırması da insanların internette arama yapmak için kullandıkları ifadeleri bulma, analiz etme ve kullanma konusuna odaklanmış olan bir temel SEO uygulaması olarak görülür.

SEO uzmanları tarafından belirlenen bu anahtar kelimeler, hedef kitleye ulaşmayı sağlayacak ve aramayı gerçekleştiren insanların önüne ihtiyaçlarını çıkaracaktır. Bir web sitesi için tespit edilecek olan anahtar kelimeler; marka bilinirliğini arttırmaya, yeni ve doğru müşteri kitlesine ulaşmaya, ürün satışını desteklemeye olumlu etkisi olacaktır.

SEO için ilk adım olan anahtar kelime çalışmasını herhangi bir web sitesi sahibi, blog yazarı, çevrimiçi pazarlamacı veya SEO uzmanı kesinlikle yapmalıdır. Bunu yaparken de “Anahtar kelimeleri nasıl bulabilirim?”, “Bulduktan sonra ne yapmalıyım?”, “Hangi analizleri kullanarak SEO Anahtar kelimesini ya da kelimelerini daha ileriye taşıyabilirim?” gibi sorulara cevap verebilmelidir.

SEO anahtar kelime araştırması; dijital dünyaya adım atıldığı anda yapılmalıdır. Web sitesi kurulduğunda, yeni bir niş aramak, yeni içerik fikirleri aramak, var olan mevcut içeriği optimize etmek gerektiği anlarda bu çalışma son derece önemlidir. Web site kullanımda olduğunda da eğer güncel kalarak potansiyel hedef kitlene ulaşmaya devam etmek isteniyorsa anahtar kelime çalışmasına devam edilmelidir.

Gerekli olan bu anahtar kelime çalışması yapılmadığında, büyük bir olasılıkla site için gerekli olan en önemli kelimeleri kullanmayacak ve sonrasında da potansiyel hedef kitlene hiçbir şekilde ulaşma şansı kaçırılacaktır. 

SEO Anahtar Kelime Bulma

Bir internet kullanıcısının belirli bilgileri bulma amacıyla arama motoru üzerinde girdiği herhangi bir kelime veya kelime öbeği olan anahtar kelime, başlangıç noktası olarak görülüyor. Çoğu web site sahibi yada SEO uzmanları yıllar boyunca bu anahtar kelimeleri Google Anahtar Kelime Planlayıcısı üzerinden elde etti. Burada ulaşılan verilerin yanlış kullanılması sonucunda da Google tarafından yıllar boyunca farklı farklı algoritma güncellemeleri gördük.

Bu güncellemelerle amaçlanan şey, kullanıcının yaptığı arama ile ne istediğini anlamak ve ona en iyi sonucu sunabilmekti. Anahtar kelime araştırma yöntemlerinde etkisi olan güncellemeler arasında; Google Panda, Google Penguin, Google Hummingbird adı verilenleri gördük. Bazılarında Zayıf, düşük kaliteli içerik ve yinelenen metin cezalandırılması görülürken bazılarında ise anahtar kelimelerin doğal olmayan kullanımlarına ceza verildiği görüldü.

Son yıllarda geliştirilen Google RankBrain ile Google’ın yapay zekaya dayanan algoritması karşımızda duruyor. SEO için gerekli olan bu temel işleme başlarken; anahtar kelimeleri bulmalı, bu anahtar kelimeleri analiz etmeli ve belirlenen anahtar kelimeleri kullanmalısınız. 

Anahtar kelime bulmak için çalışma yürütülecek olan sektörle ilgili kapsamlı biçimde araştırma yapılmalıdır. Kullanıcılar için bu sektörde öne çıkan ve aranan kelimeler dikkate alınarak analizler yapılmalıdır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Önerileri, AnswerThePublic, YouTube, Google Search Console gibi platformları bu maksatla kullanabilirsiniz.

Ücretsiz yapısı ile Google anahtar kelime planlayıcı, birçok kişi için iyi bir başlangıç aracı sayılabilir. Bir Google Ads hesabı açarak herkesin anahtar kelime araştırmasında bu aracı kullanma şansı bulunuyor. Kaydı yaptıktan ve Google Ads hesabına giriş yaptıktan sonra Araçlar – Anahtar Kelime Planlayıcı’ya giderek çalışmayı başlatabilirsin. Burada yeni anahtar kelimeler bul’u seçerek önerileri almak için anahtar kelimelerini girebilirsin. Öneri listesi karşınıza gelecektir.

Anahtar kelime araştırması için ücretli yada ücretsiz olan KWFinder, KeywordTool, Long Tail Pro gibi araçlar olduğunu da unutmamalısınız. Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motoru tarafından sağlanan araçlarla daha kapsamlı bir anahtar kelime çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

1 Response
  1. […] Anahtar kelime analiziArama motoru üzerinden ziyaretçileri hangi kelimelerle çekek istediğiniz başta belirleyerek içerikleri o kelimeleri içerecek biçimde hazırlamalısınız. Düşündüğünüz anahtar kelime strateji oluştururken de Google’ın ücretsiz anahtar kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz. Wordtracker, MOZ ve Keywordtool.io vb. alternatif araçlar da var.  […]