WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

SEO Nedir? Güncel SEO Teknikleri Nelerdir ?

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır
Seo ingilizce olarak Search Engin Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.
Seo, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Seo Arama motorlarında yapılan iyleştirme çalışmalarını hepsini kapsar. Türkçesi ile Arama motoru optimizasyonu ile adlandırılır. SEO’nun amacı sitenin değerini arttırmak ve odak müşteriye ulaşmaktır. SEO Çalışması yapılan siteler rakiplerini eler ve hedef kelimesinde üst sıralara çıkması dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasını da sağlar.

Doğru seo stratejisi uygulayan web sitelerinin arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmesi ile Sektörünüzde yüksek meblalar kazanmanıza mümkün olur. Temel düzey seo çalışmaları genelde Site içi optimizasyon ve sağlam içeriğe bağlıdır.

arama motoru optimizasyonu kendi içinde ikiye ayrılır “site içi optimizasyon” Ve “Site dışı optimizasyon” Arama motorlarında yapılan seo değer büttün yapılan çalışmaların hepsini kapsamaktadır.

SEO’nun temel amacı web sitenizin popülaritesini arttırmak ve hedef kitledeki müşterileri kendi web sitenize çekme sanatıdır.

Etkili bir SEO çalışması yapabilmek için Site İçi On-Page SEO ve Site Dışı Off-Page SEO oldukça önemlidir. Peki, bunlar nedir ne deyildir onlara bir göz atalım.

Site içi SEO

Site içi SEO Alanının olmasa olmazıdır site içi seo olmadan istediğiniz kadar backlik alsanızda pek faydasını göremezsiniz o yüzden site içi seo’ya ön vermek zorundayız site içi “seo” %35 ‘ni kapsamaktadır. Site içinde yapılan genel iyleştirmelere Site içi Seo adı verilir. Peki ne tür iyleştirmeler örnek : Site hızı ,Başlık-meta ,mobil uyumluluk ,urller diye uzar gider.Site içi optmizasyona hadi geçelim.

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Site Hızı

Google ve diğer arama motorları site hızına çok önem vermektedir siteniz ne kadar hızlı olursa çıkma oranınız o kadar artar.Kullanıcılar site hızını çok önemsemektedir. Kullanıcı siteye tıkladığı zaman 10 sn geç açılsın hemen çıkar diğer siteye geçerseniz bu kanıtlanmış bir kullanıcı deneyimidir.Bu nedenle ziyaretçilerinizi kaybetmemek adına sitenizin hızla yüklenmesi için çalışmalar yapmalısınız.

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Mobil Uyumlu Web site

Site içi seo faktörlerinden biriside Mobil Uyumlu Web site oluşturmaktır. Günüzmüde çocuğun elinde bile telefon bulunmakta ve mobil kullanım oranı gittikçe artmaktadır.   2018 Yılındaki analizler bu şekilde :

%75 Mobil %25 Bilgisayar o yüzden bizde mobil kullanıcıları kaçırmamksızın mobil uyumlu web site yaptırmak zorundayız seo açısından mobil uyumlu web siteler artık ön sırada çıkmaktadır. eğerki siteniz mobil uyumlu değilse acil’en mobil uyumlu siteye geçiş yapın.

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Hosting’in Ve SEO Performansına Katkısı

Aslında açıklaması barındırma olan Hosting, bir web sitesinin daha geniş sayfa yayınlama projesi gibidir. Hem dokümanların hem de resimlerin daha kolay ulaşılabilecek bir bilgisayarda tutulma olayı, web sitesinin arka sayfası gibi farklı bilgiler ve içeriklere ulaşma konusunda önemli bir avantaj göstergesidir. Burada SEO çalışmaları ile birlikte Hosting gerçekten bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Hosting, SEO performansına yüksek katkı sağlarken, özellikle web sitesini ziyaret eden kişilerin daha fazla bilgi alması ve site içerisinde daha hızlı şekilde hareket etmesini ve değerlerini artırmak durumundadır. Eğer bu bir e-ticaret sitesi olacaksa, özellikle müşterilerin daha detaylı ve hızlı bilgilere ulaşması anlamına gelmektedir. Bununla beraber site içerisinde çok daha fazla zaman geçiren kişi sayısı artacağı için, web sitesinin de doğal olarak yükselmesi sağlanacaktır. Aynı zamanda kurulumuna uygun ticari performans açısından, web siteleri için bunun iyi bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Hosting ve SEO performansına katkısı ile birlikte, daha detaylı bir çalışma sonucundan web sitelerinin mutlaka faydalanması gerekir.

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Sektörünüze Uygun Özgün İçerik İle SEO Performansınızı Artırın

Pek çok web sitesinin değişik kurulum amacı vardır ve web sitelerinin ortak amacı arama motorunun ilk sayfasında ve ön sırasında yer almaktır. Site içerisinde bulunan özgün ve detaylı içerik sayesinde, SEO performansının yükselmesi daha kolay olmaktadır. Doğru bilgiler, sade bir anlatım ve anahtar kelime kullanımı gibi konulardaki detaylar, SEO performansının artması için gerçekten iyi bir çözüm ortaya koymak durumundadır. Milyonlarca insanın arama motoru kullandığı bir ortamda, anahtar kelimeler gerçekten kilit bir rol üstlenmektedir. Konu başlığı, anahtar kelime kullanımı ve konu içeriğindeki detaylarla birlikte, insanların web sitesini ziyaret etme süresini daha uzun tutmak mümkündür. Bununla birlikte arama sonuçlarını en iyi şekilde değerlendirmek isteyen kişiler, doğru bilgi ve doğru kaynak konusunda çok seçici olmak durumundadır. Yayınlamış olduğunuz güncel içerik desteği ile birlikte, doğru içerik yüksek performans anlamına gelmektedir. Özellikle arama motoru optimizasyonu için ve web siteleri için, bu çalışmaların kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz.

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Sosyal Medya kullanımı’nın seo açısıdan avantajları

Günümüzde artık herkez sosyal medya kullanmakta’dır.Bizde sosyal medyayı kendi sitemiz gibi önemsemek durumundayız. Web sitemizde paylaştığımız yazıları,ürünleri ve sayfalarımızı sosyal mecralarda paylaşıp hem web sayfamızı etkileşime geçirmiz oluruz hemde yeni müşteriler kazanmış oluruz. Sosyal platformlar doğru kullanılırsa  web sayfanızı seo yaptırmadan ilk sayfa’ya bile getirebilirsiniz , çünkü sosyal medya’da kitleniz geniş ise büyük trafik çekip bir nevi sağlam backlink kazanmış olursunuz ve de web sitenizi yükseltmiş olursunuz.

Sosyal medya kullanırken dikkat edin.

  • Türkiye’de Sosyal medya kullanıcıların %92 ‘si vakit geçirmek için kullanıyor.
  • Markalaşma açısından web siteniz ile sosyal medya hesaplarınızı veya sayfalarınızı aynı isimde kullanın markalaşma açısından büyük rol oynamaktadır.
  • Sosyal medyayı backlink için kesinlikle kullanmayın en büyük yanlışlarınızdan birisi bu olabilir. Amacınız kullanıcı kitlesine doğru bilgiyi vermek ve web sayfanızı hızlı indexletmek olabilir.
  • Kitlenizi arttırmak için sosyal medya gruplarında kendi sayfanızı veya profilinizi paylaşarak veyada reklam alarak kitlenizi genişletip daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.
  • Çekilişlerinizi ve indirimlerinizi sosyal medyalar’dan duyurarak kullanıcı kitlenizi bilgilendirebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi sosyal medyalardan kesinlikle duyurun aylık belli bütçe ayırarak ürünlerinizi sosyal mecralar’da reklamını yayınlatın.seo nedir, seo nasıl yapılır, seo kime yaptırılır Sosyal medya reklam bütçesini yükseltiyor ve daha fazla ürün satmak için hedef kitlesini arttırıyor.

H Etiketi ve Başlık Kullanımı

H Etiklerinin açılımı heading yani başlık demektir.Arama motorlarının dikkate aldığı konulardan biriside “h” etiketleridir, site içi seo açısından büyük önem farz etmekte’dir. WordPress temalarında yazı başlığı otomatik olarak H1 olarak tanımlanır. Ek bir h1 etiketini gereği olmadığı şekilde eklemenize gerek yokdur.

h2 Başlığınızı 1.2 Defa geçirmeniz gerekir fazla kullanmaya gerek yoktur kullanıcıyı yormanıza gerek yoktur.h3,h4 etiketlerini kullanıcı odaklı yapınız hedef bilgiyi h3 ve h4 etiketlerin’de geçirebilirsiniz.

Başlıklarınızı kullanıcı odaklı yapmanızı tavsiye ederim al benili olursa kesinlikle kazanırsınız içeriğe tıklanma oranı bi o kadar artar. Başlıklarınızda ki anahtar kelime ne ise makalenizde o anahtar kelimeyi kesinlikle geçirin seo açısından büyük önem kapsamakta’dır.

Örnek Başlık

 • Kısa yoldan para kazanmak
 • 2019 yıllında en çok ciro yapan firma’lar
 • En ucuz araba fiyatları
 • Kaliteli ve ucuz ayakabılar
 • Dolar ne zaman düşücek
 • Forex öğrenme rehberi 

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Rakip Analizi

Rakiplerinizi analiz ederek yolla başlarsanız emin adımlarla hedefinize ulaşıyorsunuz demektir. Neden mi ? Rakipleriniz ne gibi teknikler uygulamış hangi siteden link almış, hangi site’den tanıtım yazısı almış , nasıl makale yazmış , şuan hangi kelimeler’de kaçıncı sırada bunları analiz etmezseniz çıkmanız da bir o kadar zor gözüküyor. Rakipler ne yapmış ise siz daha performanslısını yapıp daha kaliteli sitelerden link alacaksınız, daha sağlam makaleler yazacaksınız her zaman tetikte olmalısınız. Peki rakipleri kontrol nasıl ederim derseniz aşağıdaki sıraladığım programlar’dan yardım alarak hem kendi sitenizi hemde rakip siteleri analiz edebilirsiniz

 • Görkemli
 • Çığlık Kurbağa
 • Mosiah
 • Ahrefs
 • Semrush

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Site Dışı SEO

SEO çalışması iki şekilde karşımıza çıkarken, site içi SEO ve site dışı SEO çalışması çok duyduğumuz unsurlar. Özellikle site dışı SEO çalışmasını anlatmak istersek, gelişmiş arama motorlarının üst sıralarında yer almak için kullanılan profesyonel olarak değerlendirilen marka çalışmaları, Anahtar kelime odaklı şekilde olumlu sonuç verir. Burada karşımıza çıkan ise yapmış olduğunuz kaliteli ve güvenilir sitelerden sağlanan referans avantajını göstermektedir.

Referans link yani backlink bağlantısı ile birlikte web sitenizin yükselişi için önemli bir avantaj sağlarsınız. Özellikle en uygun şekle sokma konusundaki uzmanlığı ile ön plana çıkmış olan profesyonel linkler, site dışı SEO konusunda size yardımcı olacaktır. Burada elbette ki bazı kriterler önemlidir, gerek tanıtım çalışmaları gerisi de backlink uygulamaları ile birlikte iyi bir site dışı SEO çalışması verimli ve yüksek performans nazarında iyi bir çalışma olur. Bu çalışmanın düzenli olarak yapıldığı uygulamalarda, web sitelerinin yükselişi kanıtlanmıştır onaylanmıştır.

Bugün pek çok uzman benzer yöntemlerle birlikte müşterilerine bu konuda yardımcı olmaya devam etmektedir. Planlı ve başarılı SEO uygulamalarında başka popüler sitelerin sizin adınıza aldığı görevi göstermektedir. PDF doküman ekleme ve aynı zamanda güvenilir bir şekilde paylaşma siteleri, video platformları ve özellikle de haber siteleri, bu konuda etkin bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medya kanallarının bazıları ile birlikte özellikle sözcükler, popüler bir adres olarak site dışı SEO çalışması için size yardım sağlayabilir

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Backlink Nedir?

Basit bir şekilde diğer web sitelerinden sizin sitenize gelmiş olan link fırsatları olarak değerlendirilen backlink, özellikle de başka sitelerin size yönlendirme çalışmaları olarak değerlendirilebilir. Elbette ki o işi ile uğraşan bireyler ve firmalar, bu işte profesyonel tedbirler almak durumundadır. Tanıtım, link verme ve bu verilen linklerden faydalanma çalışmaları, özellikle gelişmiş tarayıcılar nezdinde yükselmek için web sitelerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar popüler bir sistem olarak kullanılan parkan sayfa değeri not sistemi, artık eski önemini yitirmiştir. Yine de özellikle bekleyin çalışmalarının, aynı azim ve aynı performans ile çalışmaları devam etmektedir.

Sizin web sitenizi yükseltecek bu uygulamalar özellikle uzman SEO desteğinin pratik çalışmaları ile birlikte iyi bir sonuç vermektedir. Google gibi bir arama motorunda yükselmek için backlink nedir yazımızı okumalısınız ve  değerinin yüksek olması ve size avantaj sağlaması gereklidir. Uzman SEO desteği ile birlikte bu konuda sorunları rahatlıkla bertaraf etmek ve çözüm oluşturmak mümkündür.

Backlink Alırken Dikkat edilicek Hususlar

 • DA-PA Değerleri yüksek sitelerden backlink alın
 • Aynı sektörden backlink alın
 • Anahtar Kelimeye backlik alın
 • Kaliteli ve ücretsiz otoritesi yüksek sitelerden tanıtım backlink alın.
 • Rakiplerinizi analiz edin onlardan daha iyi backlink almaya çalışısın

seo nedir, seo neden yaptırılır, seo kime yaptırılır, seo nasıl yapılır

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı aslında iyi bir SEO projesi olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikli olarak tanıtım yazısının kesinlikle özgün olması gerekir. Tanıtım yazısının kullanılması ile birlikte mevcut siteye ait içerik planlamasında, verilen backlink çıkışı ile birlikte ortaya çıkan özgün yazı kaynağı olarak dikkat çekmektedir. Tanıtım yazıları bilgi içerikli konularda özelliğe sahip olduğu gibi, arama motoru referans fırsatları ile birlikte özellikle web sitelerinin yükselişinde bir kaynak olarak dikkat çekmektedir.Eelbette bu noktada doğru bilgi, sade içerik ve özgünlük önemlidir. Aynı zamanda yerinde anahtar kelime kullanımı ile birlikte yükseliş noktasında, daha pratik ve avantajı bol bir imkâna sahip olmak mümkündür. Bedava backlink kaynaklarımızdan burdan yararlanabilirsiniz…

Site Dışı SEO (Off-Page) Nasıl Yapılır

 • Sosyal medyayı aktif kullanın ve içeriklerinizi sürekli sosyal medyalarda paylaşın.
 • Haritalara sitenizi ekleyin (google haritalar,yandex haritalar,yelp).
 • Sektörünüzdeki sitelerden backlink alın.
 • Kalitesiz iceriklerinizi düzenleyip özgün hale getirin.
 • Youtube tarzı video içerik platforumlar’da sitenizi aktif şekilde paylaşın.
 • Kopya içeriğiniz var ise kaldırın yada özgün hale hale getirin
 • Google concosle , yandex console tools larına sitenizi kayıt edin.
 • Kalitesiz ve spam linklerinizi temizleyin.
 • Otoritesi yüksek forum,sözlüklerden tanıtım yazısı alın.
 • Anahtar kelime ile alınmış yorum backlinkle almayın.
 • Misafir yazarlık yapın.
 • Hit gelmeyen linklerinizi nofollow’a çevirin.
 • Aylık sosyal medyala’ra reklam bütçesi ayırın.
 • Önceden alınmış uzun yıllık domainlerin varsa ise web sitenizi o domaine inşa edin

Bu yazıyı Okudukdan sonra SEO’nun %80 Hakim olacaksınız. Web sitenize Site içi ve Site dışı seo yapabilicek noktaya geliceksiniz. Bizden teknik destek veya seo çalışması almak istiyorsanız Whatsapp butonuna tıklayarak bize ulaşabilir yardım isteyebilirsiniz.

11 cevap

 1. volkan dedi ki:

  Admin ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.Yeni web sitesi yapmıştım.Nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyordum.Yeni öğrenenler için güzel bir yazı olmuş.Devamını da bekliyoruz.

 2. Necmettin dedi ki:

  Çok kaliteli bir yazı olmuş. Acemilerin net bir şekilde anlayabileceği netlikte şiir gibi resmen ellerinize sağlık👍

 3. Karakaya dedi ki:

  Çok güzel şekilde seo’yu açıklamışsınız baya kaliteli yazı olmuş emeğine sağlık.

 4. omer dedi ki:

  Çok başarılı bir yazı olmuş, eline sağlık.

 5. Boş emrah dedi ki:

  Çok iyi seo yu anlatmışsınız teşekkür ederim..

 6. […] Seo analizi benim gözümde 3. ayrılır 1. Site içi seo analizi 2. Site dışı seo analizi, 3. Seo analiz aracları; Site içi kısmında: Hız , heading,Title Description , Url , UX , Kod hataları,İçerik Optimizasyonu,Google console algoritmaları En çok bu sıralamadakiler önem almaktadır. Sizde site içi seo’nuzu yapmak isterseniz https://uzmanseocu.com/5-adimda-site-ici-seo-optimizasyonu/ burdan yaparak Site içi seo ayarlarını uyumlu hale getiriniz. Site Dışı Kısmında: Backlink ,tanıtımlar, Link inşası, Backlink analizi, Sosyal medya,ads, Site dışı seo’nun %90 saydıklarım’dan ibarettir Sizde site dışında eksikleriniz mevcut ise http://www.uzmanseocu.com/seo-nedir-guncel-seo-teknikleri-nelerdir/ […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir