SEO Nedir SEO Teknikleri Nelerdir

Arama motoru optimizasyonu olarak Tükçe karşılık bulan ve Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO kelimesi, internet sitesi olan ve dijital dünyada yer alan herkesi ilgilendiriyor. İnternet kullanıcılarının başlangıç noktası olan ve bilgiyi ilk aradıkları yer olan Google başta olmak üzere Bing, Yandex,  Yahoo gibi arama motorları için sitenizin hazırlanması gerekiyor.

Bu işi yani; sitenizin arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesini, arama motorları tarafından taramalara olanak sağlayacak biçimde düzeltilmesini ve arama motorları kriterlerine uygun hale getirilmeyi SEO çalışmaları gerçekleştiriyor. Başarılı bir SEO çalışması sonunda, belirlenen anahtar kelimelere ait arama motoru aramaları sonunda daha üst sıralarda yer alıyor ve daha fazla organik ziyaretçiyi çekmeye başlıyorsunuz. 

Bir web sitesi için yüksek başarı elde etmek isteniyorsa içeriğe, SEO çalışmasına ve reklam çalışmasına gereken önem verilmelidir. Özgün ve güncel içerik bir site için olmazsa olmaz kuraldır. Web sitesi konusuna uygun biçimde hazırlanacak ve benzersiz olacak içerikler her zaman arama motorları tarafından dikkate alınır. Başka sitelerden alınacak kopya içerikler sıralamaları olumsuz etkiler.

Özgün içerik yanında sürekli güncellemelerle yeni içerikler eklemeniz de gerekir. İmkanınız varsa siteyi güncelleme işlemini her gün yapmaya çalışmalısınız. Ne kadar sık güncelleme yaparsanız o kadar çok arama motorları tarafından indeks alırsınız. Bu indeksler de web sitenizin arama motorlarından gelen ziyaretlerinde artış anlamına gelecektir. 

SEO Teknikleri

Her SEO uzmanı kendine göre bazı taktikler belirlese de temelde SEO için gerekli ve olmazsa olmaz uygulamalar var. İlk olarak site içi SEO tekniklerini maddeler haline getirdik:

 1. Sitenin alan adı (domain name) içerikte yer verilmek istenen konuya uygun belirlenmeli ve tescili yapılmalıdır.
 2. Site diline uygun barındırma (hosting) firması belirlenmelidir. Hızlı bir hosting seçimi de site hızınıza etki edecektir.
 3. Sitenizin tasarımında özgün tasarım (CSS + Ajax) ve özgün script kullanılmaya çalışın. Hazır template tasarımlar veya hazır scriptlerden uzak durmaya çalışın. 
 4. Özgün ve sürekli güncel tutulması gereken içeriklerin site içi SEO açısından en önemli unsur olduğunu unutmadan çalışmalar gerçekleştirin.
 5. Site içinde bulunan her sayfaya özgü title (site başlığı), description (site tanımlaması) ve keywords (anahtar kelimeler) kullanın. Her sayfa için aynı metatag kullanımına gidilirse arama motoru sıralaması olumsuz etkilenir. Metatag’ları spam yememek için kısa ve öz tutmaya çalışın.
 6. URL yapısını uygun sayfa başlığı ile uyumlu biçimde belirleyin. Örnek vermek gerekirse; SEO Teknikleri başlığındaki bir sayfa için URL yapısının “www.alanadi.com/seo-teknikleri.html”  şeklinde oluşturulmasına özen gösterin.
 7. Site haritaları sitede bulunan tüm linklerin listelendiği bir dosyadır ve arama motorları için bir zorunluluktur. XML türündeki bu dosyaları Google webmasters’a tanıtmalı ve diğer büyük arama motorları olan Bing ve Yandex için de aynı işlemi gerçekleştirmelisiniz. 

Site dışı SEO çalışmaları için bazı teknikler de şu şekilde sıralanabilir:

 1. Web sitesinin Google Webmastes’a ve Bing, Yandex gibi arama motoru webmaster sayfalarına kayıt edilmesi gerekmektedir.
 2. İnternet üzerinde ücretli ve ücretsiz olarak bulabileceğiniz dizinlere ve toplistlere kayıt etmeniz yararlı olacaktır.
 3. Alexa sıralaması yüksek olan sitelere yorum yaparak link alabilirsiniz. Bu tarz sitelere ücretli yada ücretsiz biçimde sitenizin linkini ekleme yapmaya çalışın.
 4. Web sitenizin içeriği ile benzerlik gösteren siteleri tespit ederek onlarla link değişimi yapma yollarını araştırın.

Online Reklam Çalışması

Web site ziyaretçilerini artırmanın ve sitenin tanıtımının yapılmasının en önemli yollarından biri de reklamdır. Doğru hedef kitleye ulaşabilmek için doğru yerlere reklam vermek gerekmektedir. Reklam ver için Google Adword kullanılabilir.

Reklam verebileceğiniz siteleri belirlerken aynı içerikli sitelere yönelebilirsiniz. Onların sitelerine banner ya da pop up reklam verme yoluna gidebilirsiniz. Hatta benzer içeriğe sahip olan bu sitelerin üye mail listlerine ücret karşılığında toplu mail reklamı yapma yollarını araştırabilirsiniz. 

Leave a Reply