WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı olarak çalışmakta olan kişiler, yapacağı çalışmalarla web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayarak web sitenizin popülaritesini arttırmayı amaçlamaktadır. SEO Uzmanları Reklam ve pazarlama en az hizmet kalitesi kadar önemli bir konudur. Bir firma ne kadar iyi bir hizmet kalitesine sahip olursa olsun, bunu doğru kanallar üzerinden pazarlayamadığı sürece gelişmesi ve kâr elde etmesi imkânsızdır. SEO Uzmanı burda devreye girer, Web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü ve Günlük ziyaretci sayınızı yükseltir.Organik ziyaret yükseldikçe otomatik olarak satışlarınız’da artış gösterecektir. Pazarlama: faaliyetlerinin tarihi serbest piyasa ekonomisinin ortaya çıktığı yıllara kadar uzanmaktadır ve o günden bugüne ticaretin en önemli unsurlarından biri olarak görülmektedir.

Bir ürünü veya hizmeti geniş kitlelere ulaştırabilmek için SEO Uzmanına danışmak ve uzman ads uzmanı ile reklam çıkmak gerekir. Her hizmetin bir hedef kitlesi bulunmaktadır ve üretimi hedef kitleyle buluşturabilmek için SEO Yaptırmak zorundasınız. çeşitli sitelere ve ads tanıtım faaliyetleri yürütmek gerekir.

İnternet sitelerini de bu şekilde bir “ürün” olarak görmek mümkün. Zira sitenin geniş kitlelere ulaşması ve içeriğin belli bir kitlenin hizmetine sunulması isteniyorsa ciddi bir pazarlama faaliyeti yürütülmesi gerekmektedir. Site bir şirketi, şirketin ürünlerini tanıtmak veya internet kullanıcılarını belli alanlarda bilgilendirmek amaçlı tasarlanmış olabilir. Ancak sitenin hedefi kâr elde etmek olmasa bile geniş kitlelere ulaşabilmek için bazı faaliyetlerin yürütülmesi elzemdir. Bu faaliyetlerin başında da SEO çalışmaları gelmektedir.

SEO Uzmanın’da Bulunması gereken özelikler

 • En az sektörde 5-6 Yıl tecrübesi olup kendini belli etmesi ve başarısını açıklaması lazım.
 • Anahtar Kelime araştırması yaparak hedef kitledeki asıl müşteriyi bulur.
 • Site tasarımını UX – UI Uygun şekilde tasarlayarak daha kolay şekilde müşteriye ulaşma imkanı sağlar.
 • Doğal teknikler ile web sitenizi üst sıralara çıkarması gerekir.
 • Yaptığı işlemleri her gün uygulamamalı. Pozitif sonuçlar aldığı teknikleri uygulamalı.
 • 1. Sıra garantisi veren veya kendini çok öven seo uzmanların’dan uzak durmanızı öneririm.
 • Paket halinde satılan linkler’den uzak durup belli aralıklar ile kaliteli ve doğru stratejilere yönelmeniz lazım. Aynı anda 100 adet backlink veya daha değişik paket modeleri sitenizi yarar’dan daha çok zarar verir sitenizi geriletir.
 • Seo Uzmanına sitem hakkında neler yapıcagını sorun ve detaylarını planlamasını analiz edin.
 • Sitenizi kesinlikle semanlt tarzı analiz araçların’dan takip etmeyi unutmyın. Analizlerini çıkarıp ona göre çalışmalarınıza devam ediniz.
 • Haftalık veya aylık rapor göndermesini isteyin rapor’da olan sonuçları ahrefs vb. Analiz araçları sitelerinden incelemenizi öneririm.
 • Günlük özgün içerik üretmesi gerekir özgün içerik bulunmayan site Google’nin gözünde bir hiçtir.
 • Rakiplerini sürekli inclemesi lazım. Neler yaptılar ise siz 1 kat daha iyisini yapması lazım.

SEO Çalışmalarında Neden Bir Uzmana Danışılmalıdır?

Pazarlama ve İçerik üretiminin ciddi bir uzmanlık alanı olduğunu belirtmek gerekir. Reklamcılık, pazarlama, halkla ilişkiler gibi bu alan da ciddi bir eğitim gerektirmektedir. İnternet, sağladığı bütün avantajlarla birlikte gündelik ticaretten daha büyük bir rekabetin söz konusu olduğu bir mecradır ve burada yer alabilmek için doğru stratejiler uygulamak gerekmektedir.

Öncelikle sitelerin backlink puanı 3 ayda bir güncellenmektedir. Yani daha önce alınan puan ilk sıralarda yer almaya yetecek kadar yüksek olsa bile, içerik güncellenmediği sürece bu puanın düşmesi mümkündür. Bununla birlikte her kelimenin bir rekabet değeri bulunmaktadır. Dolayısıyla SEO ayarları ve içerik üretimi konusunda uzman biriyle çalışmak faydalı olacaktır.

İnternetin önümüzdeki yıllarda ticaret ve iş hayatının merkezi olacağı söyleniyor. Zira hizmet verdiğiniz alanda binlerce web sitesinin bulunduğunu unutmamanız gerekir. Kullanıcının web sitenize girerek ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almaya ikna olması için, aynı alanda hizmet vermekte olan diğer sitelerin arasından sıyrılarak görünürlük sağlayabilmeniz gerekmektedir. Bunun için ise bir SEO uzmanıyla çalışmanız elzemdir. Zira SEO çalışmaları sadece arama motoru algoritmaları değil, reklam ve pazarlama teknikleri alanında da bir uzmanlık gerektirmektedir.

SEO Uzmanın Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Arama motorlarının siteleri değerlendirdikleri tek kıstas içerik ve anahtar kelimeler değildir. Sitenin kullanıcıya kaliteli bir hizmet vereceğini temin edebilmesi gerekir. Hatta sadece arama motorlarında yer alabilmek için kalitesiz içerikler üretmek uzun vadede web sitesi için zararlı olacaktır. Bu bakımdan içeriklerin özgün ve kaliteli olmasına elzem biçimde dikkat edilmelidir.
 • Anahtar kelime yoğunluğu içerik üretiminde elzem bir yere sahiptir. Sitenin arama motorlarında yer alması için anahtar kelime yığılmış metinler kaleme almak faydalı olmayacaktır. Zira Google’ın en çok önem verdiği konulardan biri okuyucuyu spam sitelerle karşılaştırmamaktır. Ancak gereğinden fazla anahtar kelime kullanılması sitenin botlar tarafından spam olarak algılanmasına sebep olacak ve bu durum web sitesinin arama motoru indeksinden silinmesini sağlayacaktır.
 • Kullanıcı siteyle arama motorunda karşılaştığı zaman “description” adı verilen bölümü okuyacaktır. Bu kısım indekste 160 karakter olarak gösterilir ve bu karakter sayısından sonraki kısım üç nokta işaretiyle devam eder. Açıklamanın kullanıcıyı siteye çekecek nitelikte olması gerekmektedir, zira SEO çalışmaları başarılı olup site arama motorlarında yer alsa dâhi, kullanıcıyı siteye devam etmeye ikna edecek bir açıklamanın olmaması trafik sağlamayacaktır.
 • Siteye trafik sağlamak için kullanılan bazı yöntemler Black Hat SEO olarak adlandırılır. Paravan site yapmak, otomatik yazı yazacak programlar üretmek, görünmez metinler kaleme almak ve anahtar kelimeler yığmak bu şekilde adlandırılan eylemler arasındadır. Bunların kısa vadede siteye trafik kazandırması mümkündür. Ancak başta Google olmak üzere arama motorları bu yöntemi illegal olarak görmekte ve uygulayan siteleri cezalandırmaktadır. Siteye bu tür yöntemlerle trafik sağlamak web sitesinin liste dışı kalmasına ve alan adının bir daha arama motorlarına kaydedilememesine sebep olacaktır. Bu yüzden organik hit sağlamak için içerik üretme yolu tercih edilmelidir.

3 cevap

 1. Tugay dedi ki:

  Elinize emeğinize saglik com yararlı Bilgiler oldu

 2. Kadir Çimenyemez dedi ki:

  Güzel makale eline, bilgine sağlık.

 3. Hakan Ceylan dedi ki:

  Merhabalar bu sayfayı SEO konusunda takip ediyorum başarılı ve detaylı kolay anlaşılır bilgiler paylaşıyor seo uzmanı olduğunu düşünüyorum takip ediyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir