SEO’ya Giriş

Search Engine Optimization Kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta olan SEO, internet üzerinde yer alacaksanız mutlaka bilmeniz gereken kavramların başında geliyor. Arama Motoru Optimizasyonu biçiminde Türkçe karşılık bulan kavram, internet sitenizin arama motorları tarafından dikkate alınarak ziyaretçi sayınızın artırılmasına yönelik yapılacak çalışmaların tamamını kapsıyor. İşin özünde yapılacak olan bu çalışmaların tamamında hedeflenen şey, sitenin aramalarda daha fazla görünmesini sağlamak ve ziyaretçi sayısını artırmaktır.

Fiziki bir işyeri açarken daha fazla insan trafiğinin olduğu bölgeye yönelirsiniz. Bu işyeri veya mağazanın tabela ile görünmesini sağlarsınız. Hatta reklam çalışmasına yönelerek insanların mağazanızdan haberdar olmasını sağlarsınız. İşte açılan internet siteniz için de durum benzer yapıdadır. Başlangıçta sitenizden kimse haberdar olmayabilir. Ama anahtar kelimelerle SEO çalışması yapılarak iyi biçimde yapılandırılmış olan site, her geçen gün daha fazla ziyaretçi tarafından görüntülenir.

SEO açısından öncelikli belirlenmesi gereken, internet sitenizdeki hangi anahtar kelimelerle çalışma yürüteceğinizdir. Bir başka ifadeyle, siteniz yada site içeriklerinizin arama motoru olarak bilinen Google, Yahoo, Yandex gibi sitelerde hangi kelimelerle aranacaktır. İşte uzman bir SEO çalışması da bu kelimelere odaklanarak sitenizin her açıdan optimizasyon yapılması konusunu ele alacaktır.

 SEO çalışmalarını reklam çalışması gibi görenlere sıkça rastlayabilirsiniz. Yapılacak SEO çalışması ile reklam çalışmasının en önemli farkı sürede ortaya çıkar. Reklam çalışmalarını belirli sürelerde yayında kalır, ancak SEO çalışması kalıcıdır ve sitenizin arama motorları üzerinde yapılan aramalarda gerçekleşecek olan aramalarda üst sıralara yerleşmesine etki eder. Reklam çalışması; internet sitenizin alt yapısı, içerikleri, HTML kodları gibi birçok konuya odaklanmaz.

Ancak tüm bunlar SEO çalışması esnasında kontrol edilerek hataların giderilmesine odaklanacaktır. Bu nedenle reklam her ne kadar değerli olsa da, SEO çalışması uzun vadeli olarak sitenizin bilinirliğini ve öne çıkmasını sağlayacaktır. Web siteniz için hedef olarak gördüğünüz kitleye kısa süre içinde ulaşabilmek için SEO çalışmaları teknik açıdan sürdürülürken site içeriği de unutulmamalıdır. Hedef olarak görülen özgün ve doyurucu içerikler sunularak arama motorlarının dikkati çekilmelidir.

Google gibi bilinen büyük arama motoru firmaları, site sıralama kriterlerinde ve algoritmalarında sık değişime gidiyor. SEO çalışmalarında, arama motorunda iyi bir sıralama elde etmek için tüm faktörleri bilmemize gerek kalmadan sitenizin ön plana çıkarılması hedeftir. Bu hedefe yürürken; teknik SEO, kaliteli ve hedef kitlenize yönelik içerik, kaliteli backlink çalışmalarını yürütmek şarttır. 

Açmış olduğunuz bir internet sitesi üzerinde herhangi bir ürünü ya da hizmeti satmak, blog içerikleri yayınlamak ya da farklı bir şey yapmak isteyebilirsiniz. Başlangıçta sitenizin, denizin dibindeki bir kum tanesi olduğunu unutmamalısınız. Her ne kadar Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları tarafından siteniz görülse bile yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmanız zordur.

Bu nedenle de web siteniz için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapmak zorundasınız. SEO konusuna yeteri kadar önem vermediğiniz taktirde; Google botları tarafından taranarak indexlenme gecikir, sıralamalarda her zaman gerilerde kalır, hatta arama motoru sonuçlarında görüntülenmezsiniz. 

İnternet sitesi içi gerçekleştirilecek olan uzman SEO çalışmalarında; içerikten tekniğe kadar her alanda optimize edilmesi gereken noktalar bulunur. Optimizasyon yapılırken dikkate alınması gereken öğeler arasında; sayfaların Title kısmı, Description alanları, URL yapısı, görsel ve resimler için görüntü optimizasyonları, içerikler, yapılandırılmış veri, site hızı en başta dikkate alınması gerekenlerdir. Uzun soluklu olarak arama motoru üzerinden organik ziyaretçi çekmek için üst sıralarda olmak istiyorsanız,