Sosyal Medya SEO İlişkisi

Web sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralara yerleşebilmesi için; URL yapısı, backlink bağlantı sayısı ve kalitesi, içeriğin yapısı, içeriğin güncelliği ve özgünlüğü, hangi anahtar kelimelere yer verildiği, başlık etiketleri gibi faktörler bulunuyor.

Giderek öne çıkan ve son zamanlarda birçok kişi yada kurumun yer aldığı sosyal medya ortamları da siteler için artan bir öneme sahip hale geldi. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Pinterest gibi sosyal ağlarda alınacak olan yorumlar, yapılacak olan paylaşımlar, beğenme oranları arama motoru sıralama sonuçlarına etki etmeye başladı. 

Başlangıçta sosyal medya ile SEO ilişkili görülmedi ve arama motoru sonuçlarında bir etki oluşturmadığı ifade edildi. Ancak artacak olan trafikte sosyal medya günümüzde oldukça önemli yer tutuyor. Aktif ve çok sayıda kullanıcı sahibi olan bir mikro blog servisi olan Twitter, Google tarafından dikkate alınıyor.

Twitter ortamında yapılan paylaşımlar, isteğe bağlı olarak sadece kişisel Twitter ağı çevresi veya tüm kullanıcılar için görünür yapılabiliyor. Paylaşımların favori sayısı veya RT sayısı gibi önemli sinyaller arama motoru tarafından görülüyor. Google tarafından sürekli paylaşılan linkler değer görürken, linkleri tweetleyen kişiye göre de değişen bir ağırlıktan söz edilebilir. Takipçi sayısı fazla olan kişilerin paylaştığı link daha fazla değer görüyor.

Şirketinizi kaliteli içerik ve görsel ile kullanıcılara anlatın

Bir iş ağı olarak giderek büyümekte olan Linkedin, güvenilirliği yakalamak açısından oldukça görülen bir sosyal medya aracıdır. Bu mecrada yapılacak olan güncel paylaşımlarla bağlantı önem arz etmektedir. Özellikle sitenizin anahtar kelimelerini dikkate alarak yapacağınız paylaşımların olumlu geri dönüşleri olacaktır.

SEO çalışmalarında içeriğin önemli olduğu gibi Linkedin ortamında da içeriğe önem vermeli ve paylaşımlarda bulunduğunuz içeriklere dikkat etmelisiniz. Daha çok görüntü paylaşımına dayanan ve görsellerin paylaşımına dayanan pano sistemi olan Pinterest’te bir sosyal ağ platformu olarak ziyaretçi trafiğini artırmak amacıyla kullanılabilir.

Özellikle e-ticaret sitelerinde satışı yapılmakta olan ürünlere yönelik görsellerin bu ortada paylaşılması, başarılı geri dönüşler sağlayabilir. Aynı şekilde instagram platformunda da paylaşılacak olan görseller, anahtar kelime hastag kullanımı ile desteklendiğinde etkisi fazla olacaktır. Yine beğeni sayısı ve etkin biçimde fazla sayıda paylaşımda bulunulmasını arama sonuçlarına olumlu katkısı olacaktır.

Tüm dünyada popülerliği oldukça fazla olan sosyal ağ platformu olan Facebook ise; kullanıcıların paylaşım, beğenme gibi hareketlerinin arama motorları için tam olarak sinyal olarak algılandığı platform olarak görülebilir. Günümüzde pazarlama konusunda da büyük bir paya sahip olan ortam, verilecek olan reklamlarla ve bilinirliliği artırmak için yapılacak olan paylaşımlarla büyük bir kullanıcı kitlesine kolayca ulaşılabilmeyi sağlıyor.

Facebook paylaşımları ile marka farkındalığını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu platform üzerinden kullanıcı kitlesini artırarak web sitesine trafiğine olumlu katkılar elde edebilirsiniz. Sosyal medya ortamlarında insanlar her anlarını paylaşıyor. Başkalarının sizi aramasını beklemek yerine bu ortamda uygun anahtar kelime kullanımları ile ilgili kişi veya kitleye ulaşabilirsiniz. Bu da bir zincirleme etkisiyle daha fazla kitleye bir anda sahip olmanız anlamına gelecektir.

Ancak ilgiyi kaybetmemek adına güncel paylaşımlar, iyi görsellerle desteklenen içeriklerle etkin olmalısınız. Zaman zaman yapacağınız çekiliş, kampanya duyuruları, anket gibi seçeneklerle kitlenizin ilgisini de yakalayarak daha etkili bir sosyal medya desteğini çekebilirsiniz. Yapılacak olan paylaşımlarla alınacak olan her yorum önem taşır.

Bu nedenle paylaşımlarda içeriklere eklenecek görsellere, içerikle bağlantılı olmasına ve gerekli mesajı verir nitelik taşımasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin bir kampanya için görsel paylaşıyorsanız, yazılı olarak kampanyanızdan bahsetmenizde ve burada anahtar kelimeleri kullanmanızda yarar vardır. Paylaştığınız gönderiler kadar, bunları ne zaman paylaştığınız da önem taşıyor. Elbette paylaşım sayısı da önemlidir. Takipçiyi sıkmadan doğru zamanda doğru yapılacak olan paylaşımların SEO için katkısı olacaktır.