WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

Sosyal Medya SEO İlişkisi

Değerli Uzmanseocu okurları sosyal medya’nın SEO ile ilişkisini anlatıcağım sosyal medyasız seo çalışması olurmu yoksa Olmazmı gibi sorularada yanıt vericeğim. Son dönemlerde hızla büyüyen facebook, twitter, instagram,youtube gibi sosyal medya platformları aynı hızda birçok piyasanın pazarı haline geldi. E-ticaret, kurumsal firmalar, markalaşma yolundaki şirketler, blog yazarları ve artırabileceğimiz birçok örnek sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak markalarına ve kazançlarına hatrı sayılır bir ivme kazandırdılar. Her geçen gün bu pazar öylesine büyüdü ki her kesime bir kapı olacak hacme kavuştu. Alanında ciddi başarılar elde etmek isteyen her arz kesimi bu büyük platformlarda uzun vakit geçiren talep kesime gözüne dikti. İlgilendiğim ve bu konuyu okuyan arkadaşların ilgilendiği alan SEO olduğunu düşündüğüm için sosyal medyanın seo etkilerine deyineceğim.

Sosyal medyanın olmadığı, arz kesiminin büyük talep kitlelerine ulaşmasının tek yolunun yazılı ve görsel yollar olduğu dönemlerde reklamcılık daha ön plandaydı ve hayli tuzluydu tabiri caizse.. Gelişen teknolojiyle birlikte kitlelere ulaşmak kolaylaşıyor, ucuzlaşıyor aynı zamanda rekabet artıyordu. Firmalar, kurumlar, şahıslar veya söz konusu her kimse artık az maliyetle çok rekabet etmek zorunda. Herkesin kabul etmeye başladığı ve benimde inandığım en büyük pazarlama pazarlarından biri olan arama motorlarında rekabet seo çalışmalarından geçiyor. Bu çalışmaların önemli bir parçası olduğunu kanıtlayan sosyal medya platformlarını kullanarak rakiplerinizi sollayabilir, hedeflediğiniz kitleye bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sosyal medya kullanıcıları temel olarak üç kesimden oluşuyor; gruplar, şirketler/kurumlar, bireysel kullanıcılar.

Bireysel Kullanıcılar – Sosyal Medya İlişkisi

 • Ülkemizde bireysel sosyal medya kullanıcıları fazla boş vakit geçirme eğilimindedirler.
 • İlgilendiği alanlardaki paylaşımları, fotoğrafları takip eder ve paylaşırlar.
 • Kitlesel oluşumlara katılıp aktif olmayı severler.
 • X pazarındaki markalaşmayı/yenilikleri etkileşimde olduğu kişilerle paylaşırlar.

Şirketler/Kurumlar – Sosyal Medya İlişkisi

 • Pazarın büyüklüğünü farkeden firma,kurum ve şirketlerin pazarlama hedefinde sosyal medyanın payı büyüdü.
 • Söz konusu kuruluşlar genel olarak sosyal medya işlerinde ajans ve sosyal medyatörlerle çalışmaktalar.
 • Birçok arz kesiminin sosyal medya aracılığıyla ciddi satış istatistikleri var.
 • Satış konusu dışında müşteri geri dönüş hizmetlerinde anında etkileşim ile daha hızlı ve daha fazla müşteri memnuniyeti sağlıyorlar.
 • Geri dönüşler, istatistikler dikkate alınarak satışa yönlendirilen sayfalar daha kaliteli hale getirmek için optimize ediliyor, sosyal medyadan gelen ziyaretçilerden maksimum verim sağlanıyor.

Topluluklar/Gruplar – Sosyal Medya İlişkisi

 • Temsil ettikleri oluşum hakkında haber ve gelişmeleri yayınlarlar.
 • Diğer kitlelere göre daha çok ve aktif takipçileri vardır.
 • Temsil ettikleri kesim hakkında düşünce oluşumunda ciddi payları vardır.

SEO ve Sosyal Medya İlişkisi

Yapılan analizlerden yola çıkarak hedef kitleniz hakkında bilgi edinmeniz oldukça önemlidir. Neyi severler, ne yaparsak daha çok rağbet görür sorularına cevaplar üreterek seo çalışmalarının sosyal medya ayağında maksimum verimi sağlamalısınız. Seo çalışmalarından sayılan sosyal medya ayağından birçok yeni müşteri ve ziyaretçi kazanabilirsiniz ancak hedefiniz bu kitleyi devamlı hale getirip elinizde var olanı koruyup daha büyük kitlelere ulaşmak olmalıdır. ADS Reklamları gibi ücretli hizmetlerden alabileceğiniz verimden daha fazlasını aşağıdaki maddeleri takip ederek yakalayabilirsiniz.

 • Sosyal medya hesap isimlerinizin site isminizle aynı olması önemlidir, markalaşma ve bilinirlik sürecinizde size ciddi fayda sağlayacaktır.
 • Amacınız sadece sosyal medya platformlarından backlink almak değil girdiğiniz içeriklerin, sayfaların arama motorları tarafından hızlı indekslenmesini sağlamak ve kullanıcıya sunmak olmalıdır. Milyonlarca link çıkışı olan bir siteden backlink etkisi tabiri caizse hayalperestlik olacaktır.
 • Paylaştığınız içerikleri bir resimle destekleyebilir daha fazla dikkat çekebilirsiniz.
 • Sizi takip eden kitleleri artırmak adına topluluklara/gruplara katılmalı paylaşımlar yapmalısınız. Bu kitleler olmadan içerikleriniz, sayfalarınız yayılmayacak dolayısıyla bu platformlardan yeteri kadar verim elde edemeyeceksiniz.
 • Talep kesimine sunduğunuz linkten önceki başlıkları özenle seçin, dikkat çekici başlıklar ziyaretçilerinizi artıracaktır.
 • Kampanya, duyuru, indirim gibi etkinliklerinizi sosyal medyadan paylaşarak katılımı artırabilirsiniz.
 • Promosyon, ücretsiz tarzı hizmetleriniz olduğunda muhakkak sosyal medyadan duyurun, kitleniz hayli artacaktır.
 • Bu platformdan gelen ziyaretçileri sitenizde tutacak şekilde site içi seo çalışmalarınızı düzenleyin, sitede kalma süresi arttıkça alexa değeriniz düşecek google ve diğer arama motorlarınızda önem kazanacaksınız.
 • Facebook gibi platformlarda sayfanız varsa düşük maliyetlerle sayfanızı reklamlarla destekleyin. Tüm sosyal medya hesaplarınızı twitter’a bağlayarak (eklentileri mevcut) fazla uğraşmadan tek bir işlemle diğer sosyal medya takipçilerinizin de paylaştığınız içeriği görmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Bilgiyolcusu dedi ki:

  bana göre Seo ve sosyal medya ilişkisi oldukça öenli bir unsur. çünkü günümüzde insanlar vakitlerinin önemli bir kısmını sosyal medya alanlarında geçirdiği için paylaşımlar noktasında kişilere erişim sosyal medya üzerinde daha kolay hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir