WeCreativez WhatsApp Support
Online İletişim Hattı
Destek Almak İstiyorum.
Tokat.60,Türkiye
+905434546804

Wordpress Nedir? Nasıl Kurulur ve Neler Yapılabilir?

Wordpress Nedir Wordpress nasıl kurulur?

WordPress Nedir? demeye kalmadan WordPress mi, O da ne? dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sizi WordPress’in etkileyici öyküsünde bir gezintiye çıkartalım 🙂

WordPress Nedir?

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir blog scriptidir. Her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platformdur. Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları hızlıdır.

Kullanım, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım yazılımı olup açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla geliştirilmektedir. Açı kkaynak bir yazılım olduğu için her türlü geliştirmeye açık haldedir.

WordPress’in ilk çıktığı zamanlardan bugüne kadar kullanımı sürekli artmış ve yaygın kullanım oranı arttıkça daha da kullanışlı hale gelmiştir.

İlk çıkışı bir blog altyapısı olsa da günümüzde artık wordpress ile sadece blog değil, haber, e-ticaret, sosyal medya, kurumsal siteler ve hatta forum siteleri dahi kurulabilmektedir. Keza Türkiye’deki popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan birçok site de wordpress alt yapısı kullanmaktadır. Buna Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden biri de dahildir.

WordPress sayesinde CMS(Content Management System) ismini verdiğimiz içerik yönetim sistemlerinin en gelişmişini kullanma fırsatı yakalayabilirsiniz. E-ticaretten herhangi bir amaçla yazılmak istenen bir bloga kadar sayısız tema ve eklenti desteğiyle hayalinizdeki siteyi oluşturabilirsiniz.

[mks_highlight color=”#50dd21″]WordPress ile Neler Yapılabilir?[/mks_highlight]

El-cevap : Her şey. Evet yanlış okumadınız, çünkü wordpress ile tek sınır hayalgücünüz :). Binlerce tema-eklenti ve onlarca dil desteğiyle içerik yönetimi alanında yapabileceklerinizin bir limiti bulunmuyor. Haber,Sağlık,Moda,Kurumsal gibi birçok amaca yönelik olarak kullanabileceğiniz bu hazır altyapı sizi gereksiz kodlama derdinden kurtarıyor.

[mks_highlight color=”#ff2626″]WordPress Nasıl Kurulur?[/mks_highlight]

Yapmanız gerekenler oldukça basit öncelikle bir hosting hesabına ihtiyacınız var. Hostingi temin ettikten sonra CPanel üzerinden Softaculous gibi tek tıkla kurulum araçlarından kurabilir veya manuel olarak FTP üzerinden kendiniz kurabilirsiniz.

 

[mks_highlight color=”#9521dd”]Softaculous ile WordPress Kurulumu[/mks_highlight]

Öncelikle CPanele giriş yaptıktan sonra şu bölümden WordPress seçelim :

Wordpress nedir, WordPress kurulumu

Daha sonra Install Now butonuna basalım :

wordpress nedir, wordpress kurulumu

 

Bu sayfada karşınıza gelen ayarları kendinize göre doldurun :

wordpress nedir, wordpress nasıl kurulur

[mks_highlight color=”#0d4259″]Manuel WordPress Kurulumu[/mks_highlight]

Öncelikle WordPress’in resmi sitesinden WordPress’i .zip uzantılı şekilde indirelim. İndirdikten sonra CPanel üzerinden dosya yöneticisi ile .zip uzantılı dosyayı yükleyelim ve dosyayı çıkartalım :

wordpress nedir, wordpress nasıl kurulur

Dosyayı çıkarttıktan sonra siteyi kurduğumuz dizine tarayıcıdan erişelim ve kurulum ayarlarını yapalım :

wordpress nedir, wordpress kurulum

Bundan sonra geriye kalan tek şey siteniz.com/wp-login.php adresine giderek /wp-admin bölümünden site panelinize erişmek. Panele girdikten sonra kolayca tema-eklenti yükleyebilir ve sitenizi özelleştirmeye başlayabilirsiniz. WordPress Kurulumu bitti ama ya SEO? Site İçi Seo konusunda sitenizi daha iyi bir konuma taşımak istiyorsanız 5 Adımda Site İçi SEO Optimizasyonu adlı makalemizi okuyarak sitenizi optimize edebilirsiniz.

Bundan sonra yayınlayacağımız makalelerde WordPress SEO‘ya ve SEO ile ilgili eklentilere değineceğiz. Takipte kalın!

6 cevap

  1. Semih dedi ki:

    Hocam bu tarz bılgılendırıcı paylasımlarınız gercekten cok guzel bırsey sahsım adına teşekkür edıyorum ve çalışmalarınızın devamını temenni ediyorum..

  2. Eyüp dedi ki:

    Tamda aradığım Bilgi teşekkür ederim

  3. Gezgin Ajans dedi ki:

    Daha önce wordpress kullanmamış, kurmayı bilmeyenler için açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir