WordPress Sitelerde Kullanılması Gereken Önemli Eklentiler

CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sihirbazı olarak ifade edilen web site araçları içerisinde en çok tercih edileni WordPress olmaktadır. Dünyada birçok site bu alt yapıyı kullanarak yayındadır. Özellikle sağlanan ücretli veya ücretsiz eklentilerle web siteleri için gerekli tüm işlevleri yerine getirebileceğiniz bir alt yapıyı basitçe kullanma olanağı veriyor.

WordPress kullanan web sitelerinde SEO ayarlarına açısından gerekli ve önemli olan en popüler eklentileri bir araya getirdik. İşte bilinmesi gerekli ve kullanmakta yarar olan WordPress eklentileri ve onların görevleri:

Yoast SEO

Popüler olduğu kadar SEO açısından müthiş avantajlar getiren Yoast SEO eklentisini en başa yerleştirmekte yarar var. İçerisinde sitemap oluşturma eklentisi de olan bu eklenti ile SEO için pek çok konuda önemli bir yardımcıya sahip olacaksınız. Özellikle içerik oluşturmanın SEO açısından ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, eklenti ile SEO uyumlu içerikler hazırlamak oldukça kolay hale geliyor.

All in One SEO Pack

Yine SEO açısından değerli olan All in One SEO Pack eklentisi ile web sitenizin tüm SEO ayarlarını yapabilirsiniz. SEo yapılandırmalarını; ana sayfa, yazılarınız, kategori sayfalarınız ve diğer içerikleriniz için de ayrı ayrı yapma olanağı veriyor. 

Google XML Sitemaps

Eğer ziyaretçilerin arama motoru üzerinden sizi bulmasını istiyorsanız XML türündeki sitemap yani site haritası dosyasını, arama motoruna tanıtmalısınız. Google XML Sitemaps eklentisi, internet sitenize ziyaretçi çekebilmeniz için site haritanızı arama motorlarına bildirir. Her ne kadar Yoast SEO üzerinde bu seçenek olsa da, Google XML Sitemaps bu konuda en iyisidir demek yanlış olmaz.

İkisini bir arada kullanmak siteye yük getirebilir ve Yoast SEO kullanıyorsanız sitemap özelliğini pasif hale getirebilirsiniz. Google XML Sitemap sayesinde hangi sayfaları arama motorlarına bildirip bildirmeyeceğinizi, farklı noindex seçeneklerini ayarlamayı yapabiliyorsunuz. 

WP Super Cache

SEO açısından site hızı oldukça önem taşıyor ve bu kriter giderek daha fazla önem kazanıyor. Hız sayesinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatıldığı gibi, ziyaretçilerin sitede daha uzun süre geçirmesi sağlanabiliyor. Bu nedenle site hızını direk etkileyecek ve iyileştirecek olan bir ön bellek sistemi kurmak çözüm olacaktır. WordPress üzerinde bunu en iyi biçimde yapabilecek olan eklenti Wp Super Cache sayılabilir. Eklentinin gelişmiş özellikleri sayesinde pek çok veriyi ön belleğe alacak ve internet site hızınızı artırabileceksiniz.. 

WP Touch

SEO açısından bir diğer kriterlerden biri olan mobil cihazlar konusuna WordPress siteniz ile eğilmek isterseniz yüklemeniz gereken eklentilerin başında WP Touch gelir. Eklenti ile internet siteniz mobil uyumlu (responsive) olmasa bile sorunu kaldırma olanağı elde edersiniz. 

Google Analytics for WordPress

Siteniz için ileriye dönük olarak SEO açısından gelen ziyaretçileri ölçümlemek, davranışlarını takip etmek ve dönüşümleri izlemek önemlidir. Bunu Google üzerinde ücretsiz bir araç olan Google’un Analytics ile yapabilirsiniz. Farklı pencereler arasında dolaşmadan WordPress yönetim panelinizden bu istatistikleri takip etmek istiyorsanız Google Analytics for WordPress eklentisi işinizi görecektir.

Share Buttons by Lockerz

Sitenizin sosyal medya ile uyumlu bir şekilde çalışarak bu ortamlardan da ziyaretçi çekmesini istiyorsanız en iyi ücretsiz eklenti seçeneği Share Buttons by Lockerz olacaktır. Bu eklenti ile sitenizi ziyaret eden kişilere bulundukları sayfayı 100 den fazla sosyal ağ içerisinde tek tık ile paylaşma imkanı vereceksiniz. 

Imagify Image Optimizer

Site hızını artırmanın en iyi yollarından biri de kullanılacak olan görsellerin sıkıştırılarak optimize edilmesidir. SEO puanına ve site kalitesine de etki edecek bu işlem Imagify Image Optimizer eklentisi ile tüm resimleri 3 farklı algoritmadan geçirilmesi ve sıkıştırma işlemlerinin uygulaması ile yapılıyor. Yapacağınız bu sıkıştırmalar sonunda hem mobil ziyaretçileri, hem de masaüstü ziyaretçileri sitenizi daha hızlı şekilde gezebilir. 

Broken Link Checker

Web sitesine içerik eklendikçe ilk eklenen içerikleri takip etmek zorlaşacaktır. Çoğu kez aylar veya yıllar önce eklendiğiniz içeriklerin sayfalarının çalışıp çalışmadığını bile kontrol etmezsiniz. İşte bu noktada yardımcı olacak eklenti olarak Broken Link Checker kullanabilirsiniz. Eklenti ile çalışmayan tüm sayfalar ile ilgili sizlere bildirimler yapılıyor. 

Akismet

Spam yorumlar tüm web siteleri için oldukça büyük bir sorundur. Akişmet eklentisi ile bu spam yorumların verdiği rahatsızlığa son veriyorsunuz. Bunun için öncelikle Akismet.com üzerinden alacağınız üyeliğiniz gerekiyor. Eklenti ile tüm spam yorumlar otomatik olarak istenmeyen olarak işaretlenir.